Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Odkryj Kołobrzeg

Autor wpisu: mkolobrzeg
Data publikacji: 11.12.2010
Okres historyczny: Średniowiecze V-XV w.

By odkryć dzieje Kołobrzegu, najlepiej udać się do oddziału Muzeum Oręża Polskiego poświęconego historii miasta przy ulicy Armii Krajowej 13. Znajduje się on w  XIX-wiecznym Pałacu Braunschweigów i obejmuje trzy sale ekspozycji stałych poświęconych historii Kołobrzegu oraz kolekcji narzędzi pomiarowych.

Sala Plafonowa na pierwszym piętrze jest obszernym i stylowym pomieszczeniem, w którym są organizowane koncerty kameralne, wykłady, konferencje i seminaria. Odwiedzający mogą tu korzystać z  czytelni oraz bogatego księgozbioru zgromadzonego w bibliotece i gabinecie zbiorów specjalnych, który pełni również funkcje sali do kameralnych spotkań, konsultacji oraz lekcji bibliotecznych. 

Dzieje Kołobrzegu

Wystawa „Dzieje Kołobrzegu” to podróż w czasie, która rozpoczyna się we wczesnośredniowiecznym grodzie i wiedzie przez kolejne etapy historii miasta: miasto lokacyjne, miasto-twierdzę i uzdrowisko.

W niezwykły klimat, jaki panował w Kołobrzegu od czasów najdawniejszych do współczesności, wprowadzają bogata kolekcja zabytków archeologicznych, zbiory sztuki zdobniczej i malarstwo. Zwiedzanie wystawy jest połączone z projekcją filmu o historii miasta w języku niemieckim, angielskim, rosyjskim i francuskim (wystawa jest udostępniona także w języku niemieckim).

Zbiory Metrologiczne

Kołobrzeska kolekcja narzędzi pomiarowych jest jedną z nielicznych o tej tematyce w Polsce. Cenne zabytki metrologiczne to bogaty zbiór wag (szalkowych, sprężynowych, przesuwnikowych, dziesiętnych), którego ozdobą jest kołobrzeska waga ratuszowa z 1680 roku. Wspaniale prezentuje się także zbiór akcesoriów do wag: odważników, korcy, pojemników. Kolekcje uzupełniają specjalistyczne miary warsztatowe: zegarmistrzowskie, szewskie, drukarskie i geodezyjne. Na uwagę zwiedzających zasługuje również odważnik z herbem Gdańska oraz kolekcja wag typu Berangera i Robervala.(wystawa udostępniona także w języku niemieckim).

Źródło:

www.muzeum.kolobrzeg.pl

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 968)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter