Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Zamek Bobolice

Autor wpisu: Bobolus
Data publikacji: 15.12.2010
Okres historyczny: Średniowiecze V-XV w.

Królewska twierdza Kazimierza Wielkiego, odbudowana z ruin, to dziś perła Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Królewski zamek Bobolice to leżąca na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej twierdza zbudowana w połowie XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego. Należał on do systemu umocnień zwanych „Orlimi Gniazdami”, które chroniły zachodnią granicę państwa od strony Śląska. Na przestrzeni wieków zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli, jednak od XV wieku pozostaje nieprzerwanie w rękach prywatnych.

Zamek Bobolice mocno ucierpiał na skutek kilkukrotnych oblężeń między innymi w 1587 roku, kiedy zdobył go pretendujący do polskiego tronu arcyksiążę Maksymilian Habsburg. Najbardziej dramatyczny okazał się jednak dla niego potop szwedzki, od czasu którego budynek systematycznie popadał w ruinę. Gdy w 1683 roku król Jan III Sobieski w drodze do Krakowa – miejsca koncentracji wojsk polskich przed odsieczą wiedeńską – zatrzymał się na zamku Bobolice, jego orszak musiał nocować w namiocie. Mimo swego dość kiepskiego stanu warownia była użytkowana jeszcze w wieku XVIII.

Pod koniec XX wieku rodzina Laseckich – obecnych właścicieli zamku – podjęła wyzwanie uratowania tego pięknego zabytku przed całkowitą zagładą. Na zlecenie przedstawicieli rodziny: senatora Jarosława W. Laseckiego i jego brata Dariusza Laseckiego, przy pomocy najlepszych polskich naukowców i ekspertów, przeprowadzono prace archeologiczne, zabezpieczające i rekonstrukcyjne, mające na celu uratowanie tego zabytku o znaczeniu narodowym. Prace rekonstrukcyjne, trwające ponad 12 lat, dobiegły końca w 2011 roku, a twierdza powróciła do stanu swojej dawnej świetności.

Zamek został udostępniony turystom. Obecnie w jego murach powstają muzeum oraz centrum obsługi ruchu turystycznego. Obok zamku powstaje karczma, w której będą dostępne także miejsca noclegowe. Pod murami już teraz znajduje się „popas rycerski” – miejsce, w którym można odpocząć, zorganizować rodzinny piknik, a także posilić się miejscowymi potrawami.

Więcej informacji na temat zamku Bobolice można znaleźć także na portalu Facebook: http://www.facebook.com/ZamekBobolice

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1588)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Powiązane lokalizacje

Galeria

Zamek Bobolice
Zamek Bobolice
Zamek Bobolice
Zamek Bobolice
Zamek Bobolice

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter