Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Bobolus Jurajski – pierwszy polski neandertalczyk

Autor wpisu: Bobolus
Data publikacji: 15.12.2010
Okres historyczny: do V w.

Pierwsze odkryte w Polsce szczątki neandertalczyka znaleziono w Bobolicach!

O tym, że neandertalczyk zamieszkiwał polskie ziemie, wiadomo nie od dziś, jednak dopiero niedawno znaleziono na to bezpośredni dowód. Sensacyjnego odkrycia dokonał w 2008 roku zespół archeologów Uniwersytetu Szczecińskiego. Informację o tym ujawniono jednak dopiero w lutym 2010 roku, kiedy po szczegółowych badaniach DNA potwierdzono na sto procent, że chodzi o człowieka neandertalskiego. Ekspedycji archeologów od początku patronowała rodzina Laseckich – właścicieli pobliskiego zamku Bobolice oraz terenu, na którym dokonano znaleziska.
 
Szczątki, którymi okazały się trzy zęby, zostały odnalezione w jaskini Stajnia, położonej na Grzędzie Mirowsko-Bobolickiej, a pierwszego polskiego neandertalczyka nazwano Bobolusem Jurajskim. Odkrycie jest wyjątkowe, gdyż jak dotąd na terenie naszego kraju odnajdywano jedynie ślady obozowania neandertalczyków. Znalezisko ma również znaczenie ogólnoświatowe, jest to bowiem pierwszy bezpośredni dowód na występowanie neandertalczyka na północ od Karpat.
 
Poza zębami w namulisku jaskini odkryto narzędzia krzemienne, wyroby z poroża renifera, ślady paleniska, a także fragmenty kości niedźwiedzi, mamutów oraz nosorożców włochatych. Bardzo ciekawym znaleziskiem okazał się również zbiór tzw. buł krzemiennych, z których wyrabiano narzędzia. Krzemień, naturalnie niewystępujący w jaskini, został sprowadzony z dalszych okolic i złożony w grocie, która służyła jako prehistoryczny magazyn. To m.in. dzięki temu oraz innym odkryciom wiemy dziś, że neandertalczyk potrafił planować przyszłość, organizować swoje działania, był więc bardziej ludzki, niż moglibyśmy sądzić. Już niedługo w Bobolicach rozpocznie się budowa multimedialnego muzeum Bobolusa Jurajskiego, w którym każdy będzie mógł dowiedzieć się więcej na temat jego życia i zwyczajów.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1683)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Galeria

Bobolus Jurajski – pierwszy polski neandertalczyk

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter