Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Tymon Niesiołowski. Profesor na rozdrożach

Autor wpisu: Filip Makowiecki
Data publikacji: 17.12.2010

Tymon Niesiołowski urodził się 2 października 1882 roku we Lwowie. Studia artystyczne rozpoczął w 1898 roku na Oddziale Malarstwa Dekoracyjnego Szkoły Przemysłowej we Lwowie, a kontynuował w latach 1900–1904 na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie kształcił się pod kierunkiem Józefa Mehoffera, Teodora Axentowicza i Stanisława Wyspiańskiego.

 

W latach 1905–1926 mieszkał w – ukochanym przez polskich artystów i literatów – Zakopanem, co pozwoliło mu na nawiązanie kontaktów między innymi ze Stefanem Żeromskim, Janem Kasprowiczem, Stanisławem i Stanisławem Ignacym Witkiewiczami, Kazimierzem Przerwą-Tetmajerem, Tadeuszem Micińskim, Władysławem Orkanem i Karolem Szymanowskim. Ogromny wpływ na twórczość malarza miało zetknięcie z Władysławem Ślewińskiem mieszkającym w latach 1906–1910 w Poroninie.
 
W 1907 roku Niesiołowski wyruszył w podróż po Europie: zwiedził Wiedeń, Paryż, Berlin i Budapeszt. W tym samym roku wyjechał też do Monachium, a rok później miał okazję zobaczyć Włochy. W 1908 roku wziął udział w ostatniej wystawie Grupy Pięciu w Wiedniu i Monachium. Od 1909 roku należał do Towarzystwa „Sztuka Podhalańska”, a w 1910 roku rozpoczął współpracę z pracownią Kilim, gdzie projektował tkaniny. W latach 1917–1922 był członkiem awangardowej grupy Ekspresjoniści Polscy, która w 1919 roku zmieniła nazwę na Formiści. W 1919 roku Niesiołowski objął stanowisko profesora w Wolnej Szkole Sztuk Pięknych w Zakopanem. Trzy lata później związał się ze Stowarzyszeniem Polskich Artystów Plastyków „Rytm”. A w 1926 roku przeniósł się do Wilna, gdzie objął stanowisko dyrektora Szkoły Rzemiosł Artystycznych i wstąpił do Wileńskiego Towarzystwa Artystów Plastyków. W 1928 roku zaczął prowadzić kursy malarstwa oraz projektowania tkanin i plakatów na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego. W latach 1940–1941 pełnił funkcję prezesa Związku Plastyków Wileńskich i wykładał w Akademii Sztuki.
 
Podczas wojny niemal cały dorobek Niesiołowskiego został zniszczony. W 1945 roku artysta przeprowadził się do Torunia, gdzie w latach 1946–1960 kierował Katedrą Malarstwa Sztalugowego Sekcji Sztuki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.
 
Prace Niesiołowskiego były prezentowane podczas licznych wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, między innymi w Finlandii, Szwecji, Austrii, Belgii i Holandii. Motywami dominującymi w twórczości artysty były akt, często we wnętrzu lub na tle arkadyjskiego krajobrazu, oraz martwa natura. Jego wczesna twórczość nosi znamię fascynacji secesyjnymi pracami Gustava Klimta Wpływ na jego dzieła miały też malarstwo Paula Gauguina oraz znajomość z Władysławem Ślewińskim.
 
W okresie formistycznym kształty w obrazach Niesiołowskiego uległy wysmukleniu, zaś sama kompozycja stawała się coraz bardziej zwarta dzięki zastosowaniu wyrazistych linii. W 1919 roku malarz sformułował teorię reliefizmu, zgodnie z którą korzystał z silnych kontrastów i używał grubego konturu obiegającego syntetyczne kształty. Około 1925 roku Niesiołowski zaczął przejawiać zainteresowanie nowym klasycyzmem. Jego obrazy zaludniły postaci nagich kobiet, okrytych dekoracyjnymi draperiami, przedstawionych dla tle wyidealizowanego pejzażu. Lata trzydzieste natomiast przyniosły wpływ koloryzmu. Po wojnie Niesiołowski rozwijał dekoracyjny styl nawiązujący do sztuki Henri Matisse’a, zdradzał również fascynację dziełami Amadeo Modiglianiego.
 

 

Tymon Niesiołowski zmarł w Toruniu 12 czerwca 1965 roku.

Źródło:

 

M. Geron, Tymon Niesiołowski (1882–1965): życie i twórczość, Warszawa 2004.
T. Niesiołowski, Wspomnienia, Warszawa 1963.

 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1237)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter