Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Kirkut w Białymstoku

Autor wpisu: annaschatz
Data publikacji: 17.12.2010

Jedyny ocalały cmentarz żydowski w Białymstoku założono pod koniec XIX wieku, po zamknięciu starego cmentarza w centrum miasta. Znajduje się na nim ponad 6 tysięcy nagrobków – macew.

Cmentarz żydowski przy ulicy Wschodniej został założony około 1890 roku, po zamknięciu starego cmentarza przy ulicy Kalinowskiego, na terenach dawnej wsi Bagnówka, w północnej części miasta, w pobliżu cmentarza katolickiego i prawosławnego. Ostatni pochówek odbył się tu w 1969 roku. To jeden z największych cmentarzy żydowskich w Polsce. Na powierzchni 12,5 ha zachowało się około 6 tysięcy nagrobków, z których najstarszy pochodzi z 1876 roku.  
 
Nagrobki zostały zrobione z marmuru, granitu, wapienia i piaskowca. Inskrypcje wykonano w językach: hebrajskim, jidysz, polskim, niemieckim i rosyjskim. W części kirkutu znajdującej się w pobliżu głównego wejścia zachowało się wiele bogato zdobionych macew, nieco dalej mieszczą się liczne nagrobki o skromniejszej dekoracji. W centralnej części nekropolii został usytuowany ohel białostockiego rabina Chaima Herza Halperna, zmarłego w 1919 roku, postawiony dla uczczenia jego pamięci w 1922 roku.  
 
Na cmentarzu znajduje się także, wzniesiony jeszcze przed II wojną światową, pomnik poświęcony ofiarom pogromu żydowskiego dokonanego przez Rosjan w 1906 roku. Zginęło wówczas 90 Żydów. Na czarnym kamiennym monumencie umieszczono nazwiska ofiar, a także epitafium hebrajskiego poety – Zalmana Schneura.  
 
Obecnie teren kirkutu jest ogrodzony ceglanym murem. Jednak przed II wojną światową cmentarz otaczał kamienny mur kryty dachówką. Prowadziły do niego trzy bramy. Na terenie znajdowały się także: dom pogrzebowy i domek stróża lub grabarza. Do 1943 roku cmentarz był własnością białostockiej gminy żydowskiej, w 1966 roku przejął go Skarb Państwa. 17 lipca 1973 roku został zamknięty. Zalicza się go do grupy II, czyli cmentarzy godnych zachowania.  
 
W judaizmie cmentarz jest miejscem wiecznego spoczynku zmarłych. Oznacza to, że – inaczej niż w tradycji chrześcijańskiej – pochowanych szczątków i grobów nie można przenosić lub po pewnym czasie usuwać. Cmentarz pozostaje miejscem pochówku na zawsze. Religia nakazuje lokowanie cmentarzy poza granicami miasta, co można tłumaczyć również względami sanitarnymi. Nagrobki, zwane macewami, są podobnie jak synagogi, położone na linii wschód–zachód. W praktyce cmentarze żydowskie zakładano często tuż obok cmentarzy innych wyznań, co wynikało z logiki zagospodarowywania przestrzeni rozwijających się miast.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1089)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Kirkut w Białymstoku
Kirkut w Białymstoku
Kirkut w Białymstoku
Kirkut w Białymstoku
Kirkut w Białymstoku
Kirkut w Białymstoku
Kirkut w Białymstoku
Kirkut w Białymstoku

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter