Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Zadłużony prezent dla Sienkiewicza

Autor wpisu: jak, mon
Data publikacji: 17.12.2010
Okres historyczny: 1800-1914

Henryk Sienkiewicz dostał Oblęgorek w prezencie od komitetu jubileuszowego z okazji 25-lecia pracy twórczej. Za 515 mórg (ok. 270 hektarów) lasu, pól, łąk, parku i sadu wraz z zabudowaniami komitet zapłacił 51 249 rubli i 59 kopiejek. Akt notarialny pisarz dostał w 1900 roku. Nie wiedział wtedy, że majątek obciążony jest długami, które sam będzie musiał spłacić...

Na oficjalny przyjazd Sienkiewicza w 1902 roku okoliczni ziemianie zbudowali drewniany mostek na Bobrzy, aby w drodze z Kielc pisarz nie musiał przeprawiać się w bród. Sienkiewicz odpłacił się mieszkańcom, organizując pierwszą szkołę – dał teren i zatrudnił nauczycielkę. A jego trzecia żona, Maria z Babskich, przyjmowała chorych i udzielała pierwszej pomocy.

Sienkiewicz chciał w Oblęgorku zamieszkać na stałe, ale zrezygnował m.in. z powodu problemów z ogrzaniem budynku. Przyjeżdżał tu jednak na kilka miesięcy w roku – latem, gdy upały w Warszawie były zbyt dokuczliwe, i jesienią na polowania. W Oblęgorku napisał W pustyni i w puszczy, Na polu chwały i Legiony, których nie skończył. Po jego śmierci majątek przejął syn Henryk Józef.

W 1945 roku Sienkiewiczowie przenieśli się do rządcówki, a trzy lata później wystąpili do Ministerstwa Kultury o odzyskanie pałacu, by zrobić w nim muzeum pisarza. Muzeum ruszyło w 1958 roku. Na parterze piętrowego pałacyku zostały urządzone gabinet, salon, jadalnia, palarnia i sypialnia.

Po remoncie jesienią 2010 roku ekspozycja została wzbogacona o multimedia. W holu w tzw. infokiosku znajdziemy informację na temat historii muzeum oraz ekran, na którym są wyświetlane zdjęcia zbiorów, nieujętych w ekspozycji. Ponadto w gabinecie pisarza można usłyszeć skrzypienie pióra, a na ścianie zobaczyć pisane nim słowa z listu pisarza do Wandy Ulanowskiej: „Oblęgorek oczarował mnie zupełnie. Mało jest w Królestwie wiosek tak pięknie położonych...”. W salonie rozbrzmiewa Polonez de salon Eibla, w jadalni słychać tykanie zegara, w palarni muzykę turecką, a w sypialni świerszcze. Na pierwszym piętrze dworku wkrótce powstanie wystawa o życiu i twórczości pisarza.

Dojazd: Do Oblęgorka można dojechać drogą krajową nr 74 z Kielc do Łodzi. W Kostomłotach II należy skręcić w lewo. Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku czynne jest od wtorku do niedzieli w godz. 9–17. Bilety wstępu: 4 i 2 zł. Tel. 41 303 04 26.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1079)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter