Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Grodzisko średniowieczne w Krzykawce

Autor wpisu: szkieletek
Data publikacji: 19.12.2010
Okres historyczny: Średniowiecze V-XV w.

Dobrze zachowane grodzisko średniowieczne, wznoszące się na wysokim, porośniętym bukowym lasem cyplu. 
 

W Krzykawce, sympatycznej wsi położonej nieopodal Sławkowa, w miejscu od wieków nazywanym przez okolicznych mieszkańców Zamczyskami, znajduje się dobrze zachowane grodzisko. Zaskakujące jest to, iż zostało one odkryte całkiem niedawno – dopiero w 1982 roku. Już dwa lata później przeprowadzono na nim pierwsze badania archeologiczne i uzyskano dużą ilość materiału zabytkowego, pozwalającego na dość precyzyjne wydatowanie obiektu na XIII wiek.
 
W lipcu 1989 roku wznowiono wykopaliska, odsłaniając relikty drewnianej wieży mieszkalno-obronnej, która pierwotnie znajdowała się na kopcu oraz pozostałości mostu zwodzonego, zawieszonego w przeszłości nad fosą. Nikłe resztki tych budowli spoczywały na dnie fosy i nosiły na sobie wyraźne ślady ognia. Z tego powodu badacze wysunęli przypuszczenie, że upadek gródka spowodował najazd zbrojny, zakończony pożarem drewnianych zabudowań warowni, których nigdy już nie odbudowano.
 
Chronologia wskazuje na to, iż gród przestał funkcjonować na początku XIV wieku. Dlatego można podejrzewać, że jego zniszczenie mogło mieć związek z toczącymi się w tym czasie walkami o tron krakowski, prowadzonymi między Władysławem Łokietkiem a biskupem krakowskim, Janem Muskatą, którego silnie popierał niedaleki Sławków.
 
Grodzisko zbudowano na końcu trójkątnego cypla, otoczonego po bokach głębokimi parowami.
 
Od najłagodniejszej, wschodniej strony chronione było przez, wyraźnie widoczny do dziś, zewnętrzny wał oraz bardzo głęboką, suchą fosę. Ponad nią, już na majdanie, wznosił się kolejny wał wewnętrzny, stanowiący najwyższy element założenia.
 
Sam koniec cypla odcięty był jeszcze jedną, dużo płytszą fosą. To właśnie w niej archeolodzy znaleźli pozostałości spalonych elementów mostu i drewnianej wieży. Za wewnętrzną fosą znajdowało się niegdyś najbardziej chronione miejsce w obrębie grodu – niewielki kopiec, na którym w średniowieczu wznosiła się wieża, pełniąca na co dzień funkcję mieszkalną, w razie napaści zaś będąca punktem oporu.
 
Od strony wschodniej do grodziska przylega sad, otoczony z obu stron głębokimi i trudnymi do przebycia dolinkami o stromych zboczach. Istnieje niepotwierdzone przypuszczenie, że w jego obrębie mogło znajdować się niegdyś słabiej ufortyfikowane podgrodzie. Jego hipotetyczny wał obronny mógł zostać zniwelowany podczas prac rolnych.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1656)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Krzykawka - grodzisko
Krzykawka - grodzisko
Krzykawka - grodzisko
Krzykawka - grodzisko
Krzykawka - grodzisko
Krzykawka - grodzisko
Krzykawka - grodzisko
Krzykawka - grodzisko
Krzykawka - grodzisko
Krzykawka - grodzisko
Krzykawka - grodzisko
Krzykawka - grodzisko
Krzykawka - grodzisko

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter