Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Miejsce mocy

Autor wpisu: Dagmara Oleksy
Data publikacji: 21.12.2010

W katolickim kraju, jakim niewątpliwie jest Polska, nieco ryzykownie, albo co najmniej kontrowersyjnie, jest przyznawać się do fascynacji pogańskimi miejscami kultu i wiary w moc płynącą z tych miejsc. Niemniej jednak gdyby chcieć wymazać te miejsca z mapy Polski, to tak jakby odciąć drzewo od jego korzeni. Bo czy się nam to podoba, czy nie, Europa była kiedyś pogańska i fakt ten jest integralnym elementem historii Starego Kontynentu.

 

Na ziemiach polskich znajdziemy dziś przede wszystkim ślady dawnych kultów słowiańskich, ale nie brakuje też śladów celtyckich i scytyjskich. Dla wyznawców pradawnych religii niezwykle ważne były święte góry, łączniki między ziemią a niebem, gdzie odprawiano pogańskie obrzędy.
 
Dlaczego właśnie góry? Z racji ich naturalnej bliskości sferze niebieskiej, jak również z powodu zjawisk atmosferycznych zachodzących tu szczególnie gwałtownie. Szczyty gór są narażone na uderzenia piorunów, wiatry silniejsze niż na równinach, często spowija je gęsta mgła. Dlatego robiły wrażenie niebezpiecznych i tajemniczych. Dlatego oddawano im należną cześć.
 
W Polsce znajdziemy kilka takich świętych gór, którym do dziś przypisuje się niezwykłą energię. Jedną z nich jest Ślęża, zwana śląskim Olimpem albo prasłowiańską Jasną Górą. To podobno jedno z miejsc, gdzie najczęściej w Europie biją pioruny, i jedno z najważniejszych centrów kultowych na terenie Polski. Mieścił się tu ośrodek pogańskiego kultu Słońca, którego początki sięgają epoki brązu, a upadek przypada na początki chrystianizacji tych obszarów w X i XI wieku. Rozkwit ślężańskiego sanktuarium wiąże się z osadnictwem celtyckich Bojów w IV w. p.n.e.
 
Pozostałością po dawnym kulcie są dziś fragmenty kamiennych wałów ułożonych z odłamków kamieni oraz zagadkowe kamienne posągi, znakowane runą zwaną Gebo w kształcie charakterystycznego ukośnego krzyża, oznaczającą obdarowywanie, talent, możliwości, partnerstwo i zjednoczenie. U stóp góry spotkamy kamiennego mnicha, a przy drodze na szczyt – pannę z rybą i dzika, na szczycie zaś zobaczymy najbardziej znaną ze ślężańskich rzeźb – niedźwiedzia, który w 2006 roku został wybrany na symbol Dolnego Śląska (dziś niestety odchodzi on do lamusa, Dolny Śląsk chce się promować przez pryzmat motywu tajemniczości, cokolwiek to oznacza). Czułe pogłaskanie niedźwiedzia pododbno przynosi szczęście...
 
Gdy pogański kult został wyparty przez chrześcijaństwo, nowa religia postanowiła zawłaszczyć sobie także śląski Olimp. Na jego szczycie w pierwszej połowie XII wieku stanął klasztor Augustianów, ufundowany przez Piotra Włostowica. Dość szybko jednak przeniesiono go do pobliskiej wsi Górka, a następnie do Wrocławia.
 
Chrześcijaństwo stworzyło również swoją legendę o powstaniu góry. Podobno w tym miejscu anioły i diabły stoczyły wielką bitwę, która zakończyła się oczywiście klęską czarciego pomiotu i zasypaniem wejścia do piekła (miałoby się ono znajdować właśnie pod Ślężą). Do dziś czarty, nie mogąc dostać się do swej siedziby, zsyłają na Ślężę burze i pioruny, w nadziei, że kiedyś skruszą wreszcie jej masyw i odsłonią wrota piekieł.
 
W XIII wieku wybudowano na szczycie góry drewniany zamek, który w 1353 roku zastąpiła murowana warownia, wzniesiona przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka II. Na przełomie XIV i XV wieku zamek stał się siedzibą rycerzy rabusiów, potem husytów i znów rozbójników. Od końca XV wieku opuszczony na dobre powoli popadał w ruinę. Dziś zostały po nim jedynie fragmenty murów. Na części fundamentów zaś wybudowano na przełomie XVII i XVIII wieku kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, który spłonął w 1834 roku od uderzenia pioruna (diabły nie próżnowały). Świątynię odbudowano w latach 1851–1852 i w takim kształcie zachowała się do dziś. Charakterystycznym elementem kościoła jest wieża z balkonem, który kiedyś pełnił funkcję tarasu widokowego.
 
W 1837 roku w odpowiedzi na ożywiony ruch turystyczny na Ślęży powstało schronisko Mooshaus (Mechowy Domek). Otwarte było tylko latem. Kolejny większy obiekt w stylu szwajcarskim wybudowano razem z kościołem. Ale po jakimś czasie i on okazał się zbyt mały. Dlatego w latach 1907–1908 postawiono, według projektu Carla Klimma, trzecie schronisko, zwane hotelem Olimp, z luksusową salą przeznaczoną tylko dla członków ZGV (Towarzystwa Ślężańskiego). Obiekt ten przetrwał do dziś pod nazwą Domu Turysty PTTK im. Romana Zmorskiego (trochę go jedynie przebudowano w latach 60. XX wieku).
 
Przed II wojną światową na Ślęży postawiono 12-metrową żelbetonową wieżę widokową, a w 1958 roku stanęło tu Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze z mierzącą 136 m anteną.
 
I to właśnie ta antena i emitowane przez nią fale elektromagnetyczne mają dziś zdaniem parapsychologów negatywny wpływ na naturalną moc świętej góry Ślężan. A jest tu umiejscowiony podobno drugi w Polsce pod względem siły promieniowania czakram, czyli miejsce skoncentrowania energii Ziemi (najsilniejszy znajduje się na Wawelu). Wybierając się na śląski Olimp, możemy liczyć na podreperowanie sił witalnych i duchowych, a medytacja na szczycie góry może doprowadzić nas do mistycznego objawienia. Tak przynajmniej uważają znawcy tematu, radiesteci i parapsychologowie. Jakkolwiek brzmi to dość fantastycznie, warto wybrać się na Ślężę i pozwolić przemówić niezwykłej przeszłości tego miejsca, zadumać się nad kamiennym kręgiem i poczuć duchową więź z ludźmi, którzy przed wiekami oddawali tu cześć pogańskim bogom. Może spłynie na nas choć trochę tej mocy, w którą wierzyli nasi przodkowie. Nie do wiary?... A może jednak?... W końcu – jak powiada William Szekspir – „więcej jest rzeczy na ziemi i w niebie, niż ich się śniło waszym filozofom”.

 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1566)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!
Może zainteresują Cię jeszcze:

Powiązane osoby

Galeria

Miejsce mocy
Miejsce mocy
Miejsce mocy

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter