Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Żorż

Autor wpisu: Marta Konarzewska
Data publikacji: 29.12.2010
Okres historyczny: Oświecenie XVIII w.

Jerzy Waliński znany był w Warszawie jako „Żorż”. Był tancerzem i baletmistrzem. Umilał czas  na dworze Stanisława Augusta.

Występował także na Wyspie w Łazienkach, a w późniejszym czasie na scenie najstarszego w Polsce, założonego w 1765 roku przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Teatru Narodowego.

Pochodził z Białorusi, gdzie okazał się jednym z najzdolniejszych uczniów szkoły baletowej w Grodnie. Nauczycielem  jego był tam francuski baletmistrz Francois Gabriel Ledoux.
To właśnie wraz z  jego teatrem Waliński przeniósł się do Warszawy.

W latach 1785 – 1794 należał jako solista do królewskiego zespołu „tancerzy narodowych”.
Występował także w antrepryzach Stefana Holnickiego,  Kazimierza Owsińskiego, a potem  u Truskolaskich i Wojciecha Bogusławskiego. Gościnnie tańczył też na prowincji. 

Na deski Teatru Narodowego wstąpił w 1795 roku i występował tam piętnaście lat. Potem postanowił wykorzystać swój talent tak, by podzielić się nim z młodszymi. Udzielał wiec lekcji tańca towarzyskiego. Nie była to jednak  dziedzina, która przydała mu sławy i uwielbienia.

„W młodości swej i sile wieku należał do rzędu celniejszych tancerzy – pisano o nim pośmiertnie w „Kurierze Warszawskim” - szczególnie lubiany [był] w tańcu kozackim”.

Popularny Żorż zmarł  w 1840 r. w Warszawie. Pochowany został na Powązkach.
 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1010)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter