Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Zamek Górków

Autor wpisu: kemaz
Data publikacji: 29.12.2010
Okres historyczny: Odrodzenie XVI w.

Zamek w północnej części Szamotuł został wzniesiony w drugiej połowie XV wieku przez Dobrogosta i Wincentego Swidwów Szamotulskich. Pierwotnie składał się z dwóch budynków. Otaczał go mur z otworami strzelniczymi, w którego południowej części znajdowała się brama wjazdowa i wysoka baszta broniąca dostępu na teren zamku.

Po przejęciu zamku przez Łukasza II Górkę dokonano gruntownej przebudowy (1513–1518) w stylu późnego gotyku. Wówczas to oba budynki zamkowe połączono w jeden gmach na planie litery „L”. Za sprawą Górków zamek nabrał charakteru rezydencji.
 
Bezpotomna śmierć Łukasza III przyniosła koniec panowania Górków w Szamotułach. Ich spadkobiercami została rodzina Gostyńskich, potem dobra przeszły w posiadanie Rokossowskich. Właściciele zamku wielokrotnie się zmieniali. Modyfikacje zachodziły również zarówno we wnętrzach, jak i otoczeniu zamkowym. Rozebrano mur obronny, a wolny teren zagospodarowano na park i ogród. W pewnej odległości od zamku powstały też budynki gospodarcze.
 
W 1719 roku właścicielem posiadłości został Konstanty Kąsinowski, który rok później odstąpił zamek Annie z Niegolewskich Mycielskiej. Ówcześni właściciele planowali dokonać przebudowy niszczejącego obiektu. Przygotowano nawet projekt autorstwa Włocha Franciszka Marii Lanciego. Do realizacji tych planów jednak nie doszło, gdyż po powstaniu listopadowym pogorszyła się sytuacja majątkowa właścicieli. Rodzina Mycielskich musiała sprzedać zamek. Jego nabywcą został nieznany z imienia von Brandt, a następnie budowla przeszła w ręce Albrechta Bethe. Natomiast w 1862 roku odkupił ją książę Ernest von Sachsen-Coburg-Gotha.
 
Nowy właściciel w 1869 roku przebudował niszczejący zamek. Pomieszczenia podzielono na mniejsze sale. Zmieniono także poziomy użytkowe wnętrz. Rodzina książęca Sachsen-Coburg-Gotha pozostała właścicielami zamku do końca I wojny światowej. Następnie został on przejęty przez Skarb Państwa. W latach dwudziestych XX wieku zamek dzierżawił Cezary Matuszewski, a od 1934 roku – hrabia Michał Mycielski z Gałowa.
 
W czasie remontu trwającego w latach 1921–1926 od frontu dobudowano między innymi portyk ze schodami. Prawdopodobnie ostatnie remonty przyczyniły się do zatracenia zabytkowego charakteru obiektu, gdyż w 1932 roku zamek nie otrzymał statusu obiektu zabytkowego (jedynie basztę uznano za zabytkową).
 
Po II wojnie światowej w zamku mieściło się między innymi technikum rolnicze. W 1957 roku w baszcie zorganizowano Muzeum Ziemi Szamotulskiej. Ograniczona ilość miejsca i duże zainteresowanie zwiedzających spowodowało, że z czasem rozpoczęły się starania o przejęcie innych pomieszczeń zamkowych. W 1976 roku rozpoczął się remont kapitalny zamku i jego regotyzacja. Na terenie podzamcza przeprowadzono liczne badania archeologiczne. Odkucia tynków zamku odsłoniły mury gotyckie, a także między innymi fryz arkadowy.
 
 
Po zakończeniu prac remontowych 1 stycznia 1990 roku powołano instytucje upowszechniania kultury Muzeum Zamek Górków w Szamotułach. Obecnie w pomieszczeniach zamku urządzono wnętrza prezentujące siedzibę magnacką. Znalazły się tutaj meble, tkaniny, przedmioty dekoracyjne i codziennego użytku, porcelana, rzeźby i obrazy. W dwóch salach jest prezentowana część kolekcji ikon. Muzeum w swoich zbiorach posiada około 1200 obiektów sztuki cerkiewnej.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1503)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter