Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Królewskie dęby w Puszczy Białowieskiej

Autor wpisu: Zofia Ratajska
Data publikacji: 30.12.2010

Puszcza Białowieska to jeden z ostatnich w Europie wielkich, dziewiczych lasów, łączy dziś Polskę i Białoruś. Puszcza – wspominana już w V w. p.n.e przez Herodota, a następnie innych starożytnych historyków – stanowiła ważny obszar strategiczny, źródło zapasów pożywienia i drzewa oraz miejsce schronienia przed zarazami i wojnami.

 

Od początku naszych dziejów uczestniczyła też w historii Polski. To tutaj polował Władysław Jagiełło i, jak pisze w Kronikach Jan Długosz, „złowił w tym czasie mnóstwo leśnej zwierzyny. Kazał ją zasolić i w beczkach przesłać przez Narew i Wisłę do Płocka i przechowywać na przyszłą wojnę”. Działo się to na rok przed walką z Krzyżakami zakończoną bitwą pod Grunwaldem.
 
I właśnie Władysław Jagiełło roztoczył królewską opiekę nad rozległymi białowieskimi lasami, których pilnowały potem służby leśne tak, aby „żadna szkoda tak w zwierzu, jak i w drzewie bartnem i inszem drzewie wszelakiem nie działa się”. Dzięki temu przetrwała w dobrym stanie do dziś, choć okres zaborów i wojen nie oszczędzał lasów, traktowanych jako zdobycz i niszczonych.
 
Na szczęście dodatkową ochronę stanowiły położenie i niedostępność terenu, puszcza mogła więc znaleźć na liście Siedmiu Nowych Przyrodniczych Cudów Świata. Dziś oferuje ona turystom wiele szlaków i atrakcji, jest Obszarem Chronionego Krajobrazu i rezerwatem Biosfery.
 
Piękno puszczy, opiewane przez Kraszewskiego, Sienkiewicza, Orzeszkową, Sierakowskiego, Wierzyńskiego, ma swoje romantyczne i patriotyczne walory – wśród nich trudno nie wspomnieć o słynnych dębach.
 
Największe zgromadzenie aż kilkudziesięciu prastarych, wielkich drzew można odnaleźć – z pomocą szlaku dębów królewskich – w tzw. uroczysku „Stara Białowieża”. Znajduje się ono przy trakcie łączącym dwie części puszczy i tu właśnie, nad rzeką Łutownią powstała prawdopodobnie pierwsza osada białowieska. Dęby otaczały zamek myśliwski zbudowany przez Zygmunta Starego w pobliżu innego, nieistniejącego zamku Giedymina.
 
Dęby noszą imiona królów i książąt władających lasami. Najstarsze mają ponad 400 lat i ponad 400 cm obwodu! Ich nazwy brzmią tajemniczo jak historie wielkich książąt litewskich: Mendoga, który rządził tu w czasie najazdów tatarskich, czy Giedymina, z którego postacią wiąże się legendarne pochodzenie nazwy puszczy. Otóż wspomniany zamek, zbudowany przez Wielkiego Księcia, został ozdobiony białą wieżą z ociosanych pni sosnowych, która jak widać zachwyciła współczesnych.
 
Innym dębom nadano imiona litewskich książąt: Trojdena, Olgierda, Kiejstuta i Witolda, ruskiego księcia Daniela Romanowicza, Włodzimierza Wołyńskiego – który wybudował tu twierdzę Kamieniec z inną, tym razem kamienną, wieżą – oraz polskich królów. Są więc dęby Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełły, Kazimierza Jagiellończyka, Zygmunta Augusta, a także Bony Sforzy czy Barbary Radziwiłłówny – wszystkich tych, którzy bywali i zostawili swoje ślady w puszczy.
 
Jeden z najmłodszych dębów ma „tylko” 200 lat, a nazywa się Stanisław August Poniatowski, na pamiątkę nie tylko polowań, lecz także schronienia króla w puszczy po ostatnim rozbiorze Polski.

 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,1 (głosów: 1448)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Królewskie dęby w Puszczy Białowieskiej
Królewskie dęby w Puszczy Białowieskiej

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter