Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Katolicki cmentarz w Wasilkowie

Autor wpisu: ewa_zwierzyńska
Data publikacji: 30.12.2010

Gdyby nie monumentalne rzeźby dookoła, byłby to normalny cmentarz jakich wiele w naszym kraju. Tu jednak pomiędzy nagrobkami wyrastają figury potężnych aniołów dmących w trąby, podnoszących upadłych grzeszników, w oddali Chrystus  powiewa proporcem, a Judasz rozpacza na kolanach w towarzystwie węża-kusiciela.

Między nimi małe dzieła architektury stylizowanej na klasyczną: balustrady, fontanny, kolumnady, murki, na których wyryto cytaty z Pisma Świętego i urywki poezji. "Jeśli nie staniecie się jako dziatki nie wnijdziecie do Królestwa Niebieskiego, albowiem takowych jest Królestwo Niebieskie"-głosi napis na "anielskiej górce", gdzie potężny anioł przyjmuje dzieci w swe ramiona. Dookoła niego wiele malutkich grobów...


"Memento mori"- obwieszczają napisy na murach, i taka jest też atmosfera tego miejsca pełnego zadumy nad przemijaniem. Według zamysłu twórcy miała to być część Drogi Krzyżowej utrzymana w klimacie Pasji i Zmartwychwstania. Na drodze biegnącej przez środek cmentarza stoi "Brama do nieba", i spacerując po cmantarzu rzeczywiście mamy wrażenie, jakbyśmy dotykali innych światów.


-"To kicz" - słychać liczne głosy, ale nie dla obcowania z wysoką sztuką zostały postawione te figury. Wasilkowszczanie są dumni ze swego cmantarza, który 2002r. został wciągnięty na listę zabytków. W zeszłym  roku Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wasilkowskiej wydało niewielką książeczkę - "Cmantarz katolicki w Wasilkowie", w której opisano historię tego miejsca, zamieszczono dokładne opisy i umiejscowienie rzeźb. Znajduje się tu ogółem 7 grup rzeźb, 2 fontanny i ok. 60 starych nagrobków z najstarszym z roku 1896.

 

Autorem rzeźb był miejscowy proboszcz, ks. Wacław Rabczyński, którego grób również możemy tu odnaleźć. Ta legendarna postać dokonała ich budowy i rozmieszczenia w latach 50.XX wieku, a więc w czasach najgłębszego komunizmu. Ks. Rabczyński sam zaprojektował wygląd figur i budowli, a także dokonywał pierwszego zarysu  w betonie. Resztę dopracowywał Paweł Piotrowiec, miejscowy kamieniarz. Marzeniem księdza było wybudowanie kaplicy w niedalekiej Świętej Wodzie i rozsławienie tego miejsca na wzór Lourdes. Kaplicę stanęła na wzgórzu nieopodal cmentarza, a w pobliżu niej wyrosła "góra krzyży", postawionych tu przez pątników.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1452)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane tagi

Galeria

Katolicki cmentarz w Wasilkowie
Katolicki cmentarz w Wasilkowie
Katolicki cmentarz w Wasilkowie
Katolicki cmentarz w Wasilkowie
Katolicki cmentarz w Wasilkowie
Katolicki cmentarz w Wasilkowie

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter