Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Rafał Malczewski. Z Tatr w Góry Skaliste

Autor wpisu: Filip Makowiecki
Data publikacji: 04.01.2011

Rafał Malczewski urodził się 24 października 1892 roku w Krakowie jako syn wybitnego malarza Jacka Malczewskiego oraz Marii Gralewskiej. Tam też uczęszczał do Gimnazjum św. Jacka.

W 1910 roku wyjechał do Wiednia, żeby studiować filozofię, architekturę i agronomię. Po pięciu latach powrócił do kraju. Studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, doskonalił się również w malarstwie w pracowni swojego ojca. Od 1915 roku aż do wybuchu drugiej wojny światowej mieszkał w Zakopanem.
 
Pasje artystyczne łączył z zamiłowanym do taternictwa i narciarstwa. Działał też jako ratownik TOPR. W 1917 roku podczas wspinaczki na południowej ścianie Zamarłej Turni w Tatrach zginął jego towarzysz, Stanisław Bronikowski. Malczewski, przywiązany do haka, czekał całą noc na przybycie ratowników. W październiku 1917 roku ożenił się ze starszą o cztery lata Bronisławą Dziadosz, reemigrantką z USA. Małżeństwo nie było udane. Ojciec artysty, świadomy trudnej sytuacji materialnej, w jakiej znalazł się syn, kupił mu willę Marysin, do której małżonkowie wprowadzili się w 1923 roku.
 
Rafał Malczewski prowadził bujne życie towarzyskie. Przyjaźń łączyła go między innymi z Witkacym, Karolem Szymanowskim, Kornelem Makuszyńskim oraz Iwaszkiewiczami. W 1932 roku wstąpił do Stowarzyszenia Artystów Polskich „Rytm”. Pracował również jako scenograf w Teatrze Formistycznym w Zakopanem. Jednocześnie bardzo dużo malował, co dało mu pewną sławę. Swoje prace prezentował na wystawach w kraju i zagranicą, między innymi w Wenecji, Berlinie, Helsinkach, Los Angeles, Moskwie i Nowym Jorku. Został nagrodzony przez prezydenta Mościckiego, otrzymał złoty laur Polskiej Akademii Literatury za zasługi na polu plastyki, a także złoty medal za obraz Wiosna w górach na Wystawie Światowej Sztuki i Techniki w Paryżu w 1937 roku.
 
W 1938 roku oddał część swoich prac do Muzeum Narodowego w Warszawie. Po wybuchu drugiej wojny światowej uciekł wraz z towarzyszącą mu Zofią Mikucką przez Słowację, Węgry i Włochy do Francji. Był to początek jego wieloletniej tułaczki po świecie. W Paryżu uzyskał pomoc materialną od ambasady polskiej. W połowie 1940 roku udał się do Portugalii. Na początku 1941 roku przeniósł się do Brazylii, gdzie przebywał prawie dwa lata. Najpierw mieszkał w Rio de Janeiro, około 1942 roku przeprowadził się do swojej kuzynki Marii Bochdan-Niedenthal zamieszkałej w Kurdybie. W tym samym czasie otrzymał wizę kanadyjską dla siebie i Zofii Mikuckiej. Przeniósł się do Ottawy. W grudniu 1942 roku w Museum of Art w Montrealu odbyła się jego pierwsza kanadyjska wystawa. Nadal dużo podróżował – w poszukiwaniu motywów malarskich zwiedził Kanadę oraz Stany Zjednoczone. Najważniejszą z wypraw okazał się pobyt w Górach Skalistych zimą 1943 roku, który zaowocował cyklem obrazów prezentowanych w następnych latach na licznych wystawach. Wiele nowych prac przyniósł również pobyt w Nowym Jorku w 1950 roku.
           

Po śmierci żony w 1953 zawarł związek małżeński z Zofią Mikucką. Chociaz udar mózgu i częściowy paraliż w 1957 roku uniemożliwił mu dalsze uprawianie malarstwa olejnego, nadal tworzył akwarele. Pomoc materialną w tym trudnym okresie zapewniły mu Radio Wolna Europa oraz rząd Quebecu. W 1959 roku na zaproszenie córki Zofii Malczewskiej-Kondrackiej odwiedził Polskę, jednak nie zdecydował się na pozostanie w kraju. Zmarł w szpitalu w Montrealu 15 lutego 1965 roku.

Źródło:

D. Folga-Januszewska, Rafał Malczewski i mit Zakopanego, Olszanica 2006.
S. Potępa, Rafał Malczewski, Kraków 2006.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1211)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Rafał Malczewski. Z Tatr w Góry Skaliste
Rafał Malczewski. Z Tatr w Góry Skaliste
Rafał Malczewski. Z Tatr w Góry Skaliste
Rafał Malczewski. Z Tatr w Góry Skaliste
Rafał Malczewski. Z Tatr w Góry Skaliste

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter