Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Galeria Malarstwa Współczesnego – Deska

Autor wpisu: kemaz
Data publikacji: 04.01.2011

Deska to skromny przedmiot, który nie doczekał się, jak wszystko, co pozornie banalne, należnej monografii. W polskiej sztuce zauważył to wizjoner teatru i malarz Tadeusz Kantor. „Chciałbym, aby kiedyś profesor Mieczysław Porębski napisał mały esej o tym biednym przedmiocie”, życzył sobie Kantor.

Stało się tak po jego śmierci, książka napisana w wyniku tego życzenia była inspiracją dla zainicjowania kolekcji, którą Muzeum Zamek Górków zaczęło z powodzeniem tworzyć pod koniec 2005 roku.
 
Miejsce powstania jedynej w Polsce kolekcji współczesnego malarstwa na desce jest nieprzypadkowe. W Szamotułach znajduje się jeden z największych w Polsce zbiorów ikon prawosławnych. Anonimowe deski z dawnych wieków zyskały nowy wyraz w konfrontacji ze współczesnym malarstwem. Bezimiennym mistrzom ikony, z ich głęboko abstrakcyjnymi wyobrażeniami, towarzyszą teraz prace wybitnych polskich artystów współczesnych między innymi: Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Brzozowskiego, Erny Rosenstein, Janiny Kraupe, Józefa Robakowskiego, Zbigniewa Makowskiego, Jana Berdyszaka, Leona Tarasewicza, Edwarda Dwurnika, Jarosława Modzelewskiego, Andrzeja Szewczyka, Marka Chlandy, Grzegorza Sztwiertni czy Piotra Lutyńskiego.
 
Muzea, w których można oglądać ich prace, stwarzają warunki do odwiedzania rejonów sztuki zarezerwowanych dla najbardziej wymagających odbiorców. Tak było i dawniej, kiedy w rezydencjach ziemiańskich – a taką funkcję pełnił w swojej historii Zamek Górków – zbierano sztukę najwyższych lotów, nie zawsze rozumianą przez współczesnych. Odbiorca dostrzeże w deskach inspiracje charakterystyczne dla sztuki tworzonej w powojennej Polsce. Wszystko to na biednym, kantorowskim przedmiocie, jakim jest deska.
 
W kolekcji Muzeum Zamek Górków są gromadzone prace wyłącznie polskich twórców powstałe nie wcześniej niż w 1945 roku. To przemyślana decyzja. Spokojowi i harmonii ikon przeciwstawiamy dramatyczne wizje artystów, którym przyszło tworzyć po traumatycznych eksperymentach ideologiczno-społecznych XX wieku. Tragiczne doświadczenia odcisnęły swoje piętno na dziełach być może najwybitniejszego pokolenia w dziejach polskiej sztuki.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 982)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter