Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Poznań Borejków

Autor wpisu: Sylwia Omiotek
Data publikacji: 05.01.2011
Okres historyczny: PRL 1944-1989

Małgorzata Musierowicz stworzyła niezwykłą rodzinną sagę dla młodzieży. Od lat 70. nazwisko Borejków i osiedle Jeżyce w Poznaniu, na którym w powieściowym świecie zamieszkali, znane są doskonale rzeszom fanów pisarki.

Tata Borejko (Ignacy) i mama Borejko (Mila) nie mieli łatwego życia ze swoimi szalonymi córkami, krewnymi i przyjaciółmi. Byli oni skłonni do popadania w tarapaty (zwłaszcza uczuciowe) i gdyby nie życzliwe i bezwarunkowe wsparcie seniorów rodu, ich życie mogłoby być znacznie bardziej skomplikowane niż jest. Na szczęście Borejkowie są prawdziwą rodziną, lojalną wobec siebie i życzliwą wobec innych – dla wielu nastoletnich czytelniczek Musierowicz wręcz wzorcową.

Kiedy w połowie lat 70. ukazała się pierwsza z serii książek o perypetiach młodego pokolenia Borejków, nikt chyba nie przypuszczał, że wraz z nimi czytelnicy przeżyją przemiany cywilizacyjne i ustrojowe, rozwiązując moralne dylematy kilku pokoleń. Łatwo było się utożsamić z bohaterami, którzy mieszkali w takich samych warunkach jak przeciętny Polak, byli niezbyt zamożni, ale za to wyjątkowo życzliwi.

Osobnym bohaterem cyklu jest Poznań, najpierw widziany oczami dorastających dziewcząt potem młodych kobiet i wreszcie ich dzieci. Pokolenia Borejków odwiedzają właściwie te same miejsca. To rodzina z tradycjami, przywiązana do swojego miejsca na ziemi, mocno zakorzeniona. Dzięki powieściom Musierowicz można zrekonstruować prywatną przestrzeń bohaterów i razem z nimi właściwie zwiedzać miasto. Dla fanów powieści nigdy ono, nawet przy pierwszej wizycie, nie będzie obce. Poznań przez 30 lat „obecności” Borejków zmieniał się, miejsca najbardziej charakterystyczne pojawiają się jednak niemal w każdej części sagi. Jednym z nich jest oczywiście kamienica, w której mieszkają seniorzy na ulicy rodu mieszcząca się na ulicy Roosevelta 5. Jest to jeden z domów ozdobionych secesejnymi ornamentami kwiatowymi, który powastał na początku XX wieku, w momencie, gdy dane podmiejskie tereny zostały włączone do miasta. Borejkowie mieszkają na wysokim parterze , w mieszkaniu ogrzewanym piecami kaflowymi.  Czytelnikom znana jest również doskonale kamienica z wieżyczką przy Słowackiego. W powieściach zamieszkuję ją rodzina Żaków (ich siostrzeniec, Bobcio-Baltona, ożenił się z Patrycją Borejko), a w rzeczywistości przez wiele lat mieszkała w niej sama Musierowicz.

Kolejnym ważnym dla bohaterów cyklu jest Akademicki Kościół Dominikanów pw. Królowej Różańca Świętego. Córki Borejków bardzo często właśnie tam szukają pociechy i podejmują ważne decyzje życiowe. Ida Borejko (jedna z czterech córek) zresztą brała w tym kościele ślub, podobnie jak córka samej Małgorzaty Musierowicz (w powieści czasami pojawiają się realne postaci, np. dominikanin Krzysztof Lipowicz). Ciepła, kameralna atmosfera poznańska  sprawia, że czytelnicy nie traktują książek Musierowicz jak fikcji literackiej, ale zaprzyjaźniają się z ich bohaterami.
 

Źródło:

J. Szczęsna, Jeżycjada, czyli świat według Musierowicz, WYSOKIE OBCASY nr 8 dodatek do Gazety Wyborczej nr 118, wydanie z dnia 22/05/1999, str. 6 http://www.wysokieobcasy.pl/wysokieobcasy/1,96856,7960875,Jezycjada__czyli_swiat_wedlug_Musierowicz.html?as=5&startsz=x
Poznań Borejków. Spacer z bohaterami powieści Małgorzaty Musierowicz, Warszawa 2004
 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1522)

Komentarze (1):

szukaczka86, 26.04.2013
a myslalam ze tylko ja jestem taka stara wariatka zakochana w Jeżycjadzie ;) jak tylko koncze czytac Sprezyne od razu wypozyczam Szóstą klepke i tam moglabym w kółko, gdyby doba miala 50 godzin. Ale chcialabym, by Pani Musierowicz rozszerzyła Jeżycjadę "cofając się". Np. można by pisać np. równolegle, powiedzmy że jest ślub Idy Borejko, ale wiadomo że nie ma na nim wszystkich. Można to wykorzystać, wrócic się do cudownych lat sprzed roku 2000 i pisać wątki innych bohaterów a nie tylko Borejków... Co Wy na to?

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!
Może zainteresują Cię jeszcze:

Powiązane osoby

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Galeria

Poznań Borejków
Poznań Borejków

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter