Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Kultura Pełna Energii - Szombierki

Autor wpisu: Ewa Petrymusz i Krzysztof Roman
Data publikacji: 21.11.2010
Okres historyczny: 20-lecie międzywojenne 1918-1939

Elektrociepłownia Szombierki – dawniej jeden z największych zakładów przemysłowych na Śląsku, dziś miejsce tętniące kulturalną energią.

Budowę zakładu rozpoczęto tuż po I wojnie światowej. Była to inicjatywa Joanny Gryzik – dziedziczki majątku Karola Goduli, nazywanej czasem „śląskim Kopciuszkiem” – i jej męża hrabiego Hansa Ulryka Schaffgotscha. Podobno pierwotnie planowano stworzenie tu fabryki materiałów wybuchowych. Wiadomości te nie zostały nigdy potwierdzone, jednak o takim przeznaczeniu budynków mogą świadczyć grube mury i lekki, drewniany dach, przez który miałaby uchodzić fala uderzeniowa w razie ewentualnego wybuchu.

Budynki zaprojektowali znani niemieccy architekci – Emil i Georg Zillmannowie, twórcy m.in. katowickiego osiedla Giszowiec. Choć w całej konstrukcji przeważa styl modernistyczny (w tym charakterystyczne dla Zillmannów wieże: zegarowa i węglowa), to uważny obserwator dostrzeże elementy typowe raczej dla gotyckiej katedry, takie jak strzelista fasada oraz wysokie okna i stropy. To dowody na dość popularną w tamtym czasie sakralizację architektury przemysłowej.

Na jednej z wież znajduje się drugi co wielkości w Polsce zegar tarczowy (większy jest tylko na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie). Ma on ponad 5 m średnicy. Jego krótka wskazówka mierzy „jedynie” 3 m i waży ponad 100 kg.

Zakład otwarto 29 listopada 1920 roku. W najlepszym okresie – w latach 30. – pracowało tu wtedy 900 osób. Była to wówczas jedna z największych elektrociepłowni w Europie. Dziś stanowi ona jedynie rezerwowe źródło ciepła dla regionu. Ograniczenie produkcji wymusiło restrukturyzację obiektu i nowe wykorzystanie przestrzeni. Obecnie elektrociepłownia zamieniła się w prężny ośrodek kultury. Odbywają się tu m.in. występy Śląskiego Teatru Tańca.

Zabudowania EC Szombierki cieszą się coraz większym zainteresowaniem turystów i lokalnej społeczności. Zajęły one wysoką pozycję w internetowym plebiscycie „Siedem cudów architektonicznych województwa śląskiego”.

Z centrum Bytomia do elektrociepłowni można dojechać kolejką wąskotorową.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1718)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Galeria

Kultura Pełna Energii - Szombierki
Kultura Pełna Energii - Szombierki
Kultura Pełna Energii - Szombierki
Kultura Pełna Energii - Szombierki

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter