Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Struga nad Płonią w Szczecinie

Autor wpisu: Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 1 w Szczecinie, wpis powstał w ramach programu CEO Ślady przeszłości (2009), oprac. Maja Rzeplińska
Data publikacji: 22.11.2010
Okres historyczny: 1800-1914

Struga nad Płonią to oryginalny park podworski, w którym można zobaczyć drzewa wyjątkowo rzadko spotykane w Polsce. Twórcą tego założenia parkowego był Victor von Dewiz. Około 1884 roku kupił on ziemię majątku Henningsholm i wybudował w tym miejscu pałac, a następnie willę dla swojego syna.

Oba budynki łączył tunel. Dziś jest on częściowo zasypany, ale jednak nadal widać jedno z trzech wejść położone nad rzeką Płonią. Pod koniec XIX wieku w okolicy willi i pałacu założono malowniczy park. Na stromych zboczach majątku pozostawiono rodzime wiązy, buki, jesiony i kasztanowce, zaś w dolinie rzeki posadzono gatunki obce, jak sosna wejmutka, świerk kaukaski czy cyprysik Lawsona. Dziś w zabytkowej willi, zwanej Willą Erika, mieści się Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 1 w Szczecinie, a jego wychowankowie oznaczyli i opisali unikalne drzewa. Niestety nie zachował się pałac dawnego Henningsholmu.

Około 1938 roku majątek odkupił Hans von Bodenhausen, ale pałac przejęło wojsko niemieckie. W 1939 roku i w 1943 roku rezydowało tam dowództwo I Floty Powietrznej Luftwaffe, czyli I Armii Powietrznej pod dowództwem generała feldmarszałka Alberta Kesselringa. Stąd kierowano m.in. atakami lotniczymi na Polskę w czasie kampanii wrześniowej w 1939 roku. Pałac, który przetrwał wojnę, tuż po niej rozebrano. Część wyposażenia wywieziono do Rosji, a materiały budowlane wykorzystano przy odbudowie Warszawy, fragmenty posłużyły też osadnikom.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1373)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter