Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Katowicki cmentarz żydowski

Autor wpisu: AK
Data publikacji: 22.11.2010
Okres historyczny: 1800-1914

Historia cmentarza żydowskiego w Katowicach sięga 1868 roku, kiedy  to gmina wyznaniowa kupiła od Josefa Ludnofskiego 3 morgi pola za cenę 480 talarów, celem założenia własnego miejsca pochówku. Miejsce to znajdowało się na zachód od drogi prowadzącej z Katowic do Mikołowa (Nikolai). Wcześniej zmarłych grzebano na cmentarzu w Mysłowicach, mimo iż 5 października 1864 roku zapadła decyzja, by Żydzi mieszkający w Katowicach, Katowickiej Hałdzie (Kattowitzer Halde, dziś obszar między Śródmieściem a Brynowem) i Brynowie (Brynow) utworzyli własną gminę. Lekarz powiatowy, dr Heer nie zgłosił zastrzeżeń natury sanitarnej co do tego projektu.

W 1868 roku ukończono budowę domu przedpogrzebowego i dnia 9 września tegoż roku, podczas ceremonii religijnej, nastąpiło przekazanie cmentarza do użytku. W uroczystości uczestniczył rabin, dr Rosenthal z Bytomia (Beuthen), który wygłosił stosowne przemówienie. Pierwszy pochówek miał miejsce 20 października 1869, kiedy to społeczność żydowska w Katowicach żegnała czteroletniego chłopca - Karla Münzera. Pierwszy pogrzeb dorosłego człowieka, Meyera Katza, administratora materiałowego, odbył się 2 lutego 1870 roku.

W spisanej po wojnie "Księdze Pamięci Katowic" Dobka Buchstein wspomina także cmentarz żydowski: "Cmentarz w Katowicach był utrzymywany wyjątkowo dobrze. Odpowiedzialna za jego utrzymanie rodzina Krebsów wyjątkową codzienną opieką nad tym świętym miejscem zdobyła sobie szacunek społeczności. Każdego dnia przychodzili robotnicy, by zbierać spadłe z drzew liście i dbać o kwiaty zasadzone przez rodziny zmarłych. Salo Krebs prowadził kartotekę grobów i jeśli jakaś rodzina przybyła odwiedzić groby swoich najbliższych, a nie znała dokładnej lokalizacji, natychmiast otrzymywała informacje o położeniu od rodziny Krebsów, którzy sprawdzali to w spisie. Szlachetni członkowie rodziny Krebsów byli zawsze gotowi do pomocy.”

Cmentarz posiadał również dużą salę, wyglądającą jak teatr, w której w półokręgu ustawione były krzesła dla żałobników. Z tego miejsca rabin wygłaszał mowę pogrzebową. Trumna ze zmarłym stała naprzeciwko.
Najważniejsze osobistości gminy były członkami bractwa Chewra Kadisza i osobiście zajmowały się rytualnym oczyszczeniem zwłok. 

Teren cmentarza był kilkakrotnie powiększany pierwszy raz w 1927 roku. Podczas II wojny światowej został zdewastowany przez nazistów. Po zakończeniu wojny, w 1945 roku, dokonano kolejnego rozszerzenia terenu.

Na powierzchni 1,1 hektara zachowało się około 1.400 nagrobków. Znajdują się tutaj okazałe grobowce żydowskich rodzin zasłużonych w historii Katowic - Goldsteinów, Schalschów, Grünfeldów (budowniczy dwóch katowickich synagog) a także grób rabina katowickiej gminy wyznaniowej - Jacoba Cohna. Na szczególną uwagę zasługuje wyjątkowe zdobnictwo nagrobków. W centralnym punkcie XX-wiecznej części cmentarza znajduje się pomnik poświęcony żydowskim ofiarom  Holokaustu.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,1 (głosów: 1595)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Katowicki cmentarz żydowski

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter