Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Piramida w Rapie

Autor wpisu: Uczniowie Gimnazjum w Zespole Placówek Oświatowych w Baniach Mazurskich, wpis powstał w ramach programu CEO Ślady przeszłości (2009), oprac. Agnieszka Nowakowska
Data publikacji: 22.11.2010
Okres historyczny: 1800-1914

Rapa jest maleńką miejscowością położoną w Krainie Węgorapy, półtora kilometra od granicy z obwodem kaliningradzkim. Jej nazwa pochodzi od pierwszych właścicieli wsi – von Rapów. Od nich majątek kupił ród Fahrenheidów. Była to rodzina majętna, z koneksjami, która w swoim pałacu w Bejnunach (niem. Beynuhnen) stworzyła bogatą kolekcję dzieł sztuki. Członkowie rodu zajmowali się też mecenatem.

Baron Friedrich von Fahrenheid, właściciel Rapy na przełomie XVIII i XIX wieku, nie różnił się od reszty rodziny. Dużo podróżował po Europie, kupował kolejne dzieła do rodzinnej kolekcji. W Paryżu zafascynowała go sztuka egipska, modna wówczas we Francji (Napoleon podbijał wtedy Egipt). Postanowił, że w jego majątku powstanie budowla przypominająca starożytne piramidy, służąca jako grobowiec rodzinny. Baron chciał, żeby zwłoki jego krewnych, podobnie jak faraonów, zostały zmumifikowane.

Według radiestetów miejsce budowy piramidy starannie przemyślano – miał to być punkt wyjątkowo silnego, pozytywnego promieniowania. Proporcje ścian budynków wzmacniają te właściwości. W wymiarach piramidy można się też doszukiwać inspiracji masońskich. Nie powinno to dziwić – Friedrich von Fahrenheid był prawdopodobnie członkiem loży. Nie można jednoznacznie wyjaśnić przyczyny, dla której ciała pochowanych tam osób uległy mumifikacji, mimo że piramidę zbudowano na terenie podmokłym.

Projekt budowli wykonał duński rzeźbiarz Berthel Thorvaldsen.
Friedrich von Fahrenheid był jego mecenasem. Inne prace Thorvaldsena możemy oglądać m.in. w Warszawie – jest on twórcą pomników księcia Józefa Poniatowskiego i Mikołaja Kopernika. Z dworu w Rapie do piramidy można było się dostać, idąc specjalnie usypaną groblą, wzdłuż której zostały ustawione rzeźby.

Zaraz po ukończeniu budowy, w 1811 roku, w piramidzie pochowano ukochaną córkę Fahrenheida – 3-letnią Ninette. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat we wnętrzu budowli wieczny spoczynek znalazło siedmiu członków rodziny fundatora. O grobowcu Fahrenheidów zaczęły krążyć niesamowite legendy. Według jednej z nich Wilhelmine von Fahrenheid, żona Friedricha, otruła podczas obiadu siedmiu krewnych swojego męża. Dla nich właśnie baron zbudował oryginalny grobowiec. Z całą pewnością jest to tylko plotka – część osób, które w tym obiedzie miały brać udział, rzeczywiście zostało pochowanych w piramidzie, ale zmarły wiele lat po jej wybudowaniu. Sam baron von Fahrenheid spoczął w oryginalnym grobowcu w 1849 r.

Pod koniec XIX wieku budynek popadł w zapomnienie. Podczas I i II wojny światowej splądrowały go wojska rosyjskie. Według kolejnej legendy w XX wieku okoliczni mieszkańcy wierzyli, że bliskość budowli przyczynia się do zarazy wśród bydła. Z tego powodu mieli pozbawić głów ciała złożone w piramidzie i w ten sposób przepędzić złe moce. To najprawdopodobniej również plotka, a zwłoki zostały sprofanowane w trakcie II wojny światowej. W latach 90. XX wieku piramidę wpisano na listę zabytków i rozpoczęto w niej prace renowacyjne. Obecnie obiekt jest zamknięty, a jego wnętrze można oglądać przez zakratowane okna.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1186)

Komentarze (1):

anna schatz, 19.12.2010
Byłam tam kiedyś, przeprawiliśmy się na rowerach przez Puszczę Borecką. urocze miejsce, ale żeby jakieś moce ... :]

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Galeria

Piramida w Rapie

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter