Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Poznańskie zamki

Autor wpisu: Urząd Miasta Poznań
Data publikacji: 24.11.2010
Okres historyczny: Średniowiecze V-XV w.

Mało kto wie, że Poznań ma swój Zamek Królewski.
Wybudował go w drugiej połowie XIII w. Przemysław I. Rozbudową zamku zajął się już jego syn, Przemysław II, król polski. Mimo jego tragicznej śmierci prac nad rozbudową nie przerwano i ukończono je za panowania Kazimierza Wielkiego. Zamkiem targały różne losy, był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Z formy gotyckiej przemienił się w renesansową, niestety kolejne zniszczenia przyniósł potop szwedzki. Kolejne próby przebudowy podjął ostatni starosta generalny Wielkopolski, Kazimierz Raczyński. Mimo to zamek zaczął chylić się ku ruinie, po II Wojnie Światowej niewiele z niego zostało. Podczas odbudowy w latach 1959-64 wzniesiono ponownie tylko budynek wybudowany przez Raczyńskiego.

Poznański zamek służył głównie jako rezydencja królów polski i innych dostojnych osobistości podczas ich pobytu w Poznaniu. Gościli tu m.in. Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło i Kazimierz Jagiellończyk, a także król czeski Jan Luksemburski i Eryk I - król Danii, Szwecji i Norwegii.
Mimo swej burzliwej historii poznański zamek zachował ślady różnych styli architektonicznych. Na Górze Przemysła zachował się XVIII-wieczny gmach kryty wysokim czterospadowym dachem mansardowym. W piwnicach i na parterze można nadal zobaczyć pomieszczenia o sklepieniach kolebkowych z lunetami, pochodzące ze średniowiecznej budowli. W północno-zachodniej zewnętrznej ścianie znajduje się fragment muru miejskiego z końca XIII w.
Trwają prace nad odbudową całości. W 2002 r. powstał Komitet Odbudowy Zamku Królewskiego w Poznaniu, a w roku następnym rozstrzygnięty został konkurs architektoniczny na odbudowę Zamku, która będzie współfinansowana przez Urząd Miasta.
Obecnie w zamku mieści się Muzeum Sztuk Użytkowych. Jego zbiory obejmują: przedmioty codziennego użytku - ozdobne i kultowe (od Średniowiecza po czasy współczesne), meble, tkaniny, wyroby złotnicze i z metali półszlachetnych, zegary, naczynia ceramiczne i szklane, przedmioty z Bliskiego i Dalekiego Wschodu.

Poza Zamkiem Królewskim jest w Poznaniu także Zamek Cesarski.
Mieści się on przy jednej z głównych arterii Poznania – ul. Św. Marcina. Gmach zamku został wzniesiony w stylu neoromańskim wg. projektu Franza Schwechtena. Budowa trwała pięć lat i została zakończona w 1910 roku. Podczas ceremonii uroczystego otwarcia obecny był cesarz Wilhelm II. W okresie międzywojennym zamek był siedzibą prezydentów II RP, natomiast w czasie II wojny Światowej rezydencją Hitlera. Wówczas to został przebudowany przy udziale Alberta Speera.
Na Dziedzińcu Różanym znajduje się fontanna   wzorowana na XIII-wiecznej fontannie lwów z Alhambry w Grenadzie.
Obecnie w zamku mieści się Centrum Kultury  "Zamek", Teatr Animacji oraz wiele innych instytucji. Odbywają się tu liczne wystawy, spotkania, koncerty.
Jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń w CK „Zamek” miało miejsce 21 lutego 1999 roku, kiedy przed "Zamkiem" zapłonęła... żyrafa, dając tym samym sygnał do otwarcia wystawy grafiki Salwadora Dalego. Zamkowe sale gościły także grafiki Pabla Picassa, prace surrealistów (obok Dalego byli to Joan Miró i Max Ernst), Rolanda Topora i Pierre'a Alechinsky'ego, a z polskich artystów: Tadeusza Kantora i Grupy Krakowskiej, Alfreda Lenicy czy Jacka Malczewskiego
Co roku, 11 listopada w dniu św. Marcina, z okazji święta ulicy, zamek jest udostępniany do zwiedzania.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1541)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter