Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Most królowej Jadwigi w Bydgoszczy

Autor wpisu: Uczniowie Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 2 w Bydgoszczy, wpis powstał w ramach programu CEO Literacki atlas Polski, oprac. Agnieszka Nowakowska
Data publikacji: 24.11.2010
Okres historyczny: 1800-1914

W 2009 roku w Bydgoszczy istniało ponad 30 mostów i kładek. Są to przeprawy przez Brdę, Kanał Bydgoski, Wisłę i Młynówkę. Jednym z mostów, który w wyjątkowy sposób wpisał się w historię i kulturę miasta jest Most królowej Jadwigi.

Wybudowano go w latach 1861–1865. Był kamienny i trzyprzęsłowy. Nazywał się wtedy Viktoriabrücke i stanowił przedłużenie Viktoriastrasse wytyczonej w 1860 roku (od 1920 roku ulica i most nosiły imię Królowej Jadwigi). Po latach okazało się, że most utrudnia żeglugę po rzece – był za niski, a prześwity między przęsłami nie miały odpowiedniej szerokości. 25 sierpnia 1913 roku oddano więc do użytku nowy most. Był on żelbetonowy, jednoprzęsłowy. Długość mostu przez Brdę wynosi 26 m, szerokość – 11 m, a wysokość od najwyższego poziomu rzeki – 4 m. Zaprojektował go profesor Kohnke z Gdańska. Jego wykonania podjęła się firma Windschild i Langelott z Bydgoszczy, której biura mieściły się przy ulicy Gdańskiej 153 (obecnie 34), a fabryka znajdowała się w miejscowości Białe Błota.

Most kilkakrotnie próbowano wysadzić w powietrze. Po raz pierwszy – 4 września 1939 roku, ale nieskutecznie. W styczniu 1945 roku detonację bomb lotniczych, które zostały ułożone na moście uniemożliwili mieszkańcy okolicznych domów.

Most królowej Jadwigi to także tytuł trzytomowej powieści Jerzego Sulimy-Kamińskiego, w której opisuje on dzieje Bydgoszczy i jej mieszkańców. Kiedy pisarz pracował nad swoją książką, mieszkał przy ulicy Królowej Jadwigi 10 i miał tak ustawione biurko, że podnosząc głowę znad tekstu widział most.

Źródło:

Sulima-Kamiński Jerzy, Most królowej Jadwigi, wydania różne.
Bydgoszcz w stronę Okola, tekst D. Bręczewska-Kulesza i in., Bydgoszcz 2004.
 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1174)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter