Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Łaskarzewski cmentarz żydowski

Autor wpisu: uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Łaskarzewie
Data publikacji: 24.11.2010
Okres historyczny: 1800-1914

Kirkut położony jest w odległości ok. kilometra na północ od rynku, przy ulicy Biskupa Łaskarza. Został założony w II połowie XIX wieku.

Żydzi pojawili się w Łaskarzewie pod koniec XVIII wieku, a do końca XIX w. ludność wyznania mojżeszowego stanowiła już 44% mieszkańców miasteczka. Większość z nich była rzemieślnikami, dzięki którym miasto stało się ważnym ośrodkiem krawiectwa. W czasie międzywojnia Żydzi łaskarzewscy zakładali liczne ugrupowania i organizacje społeczno-polityczne, także syjonistyczne. Do momentu wybuchu II wojny światowej Łaskarzew zamieszkiwało ok. 1500 Żydów. Gdy wkroczyły doń wojska niemieckie wielu żydowskich mieszkańców zostało rozstrzelanych. Co, którzy ocaleli, zostali zamknięci w getcie, z którego sukcesywnie wywożono ich do obozu zagłady w Treblince.
Po wojnie do Łaskarzewa powróciło niewielu Żydów ocalałych z zagładzie, jednym z nich jest Zygmunt Warszawer, który zabiegał o renowację XIX-wiecznego cmentarza żydowskiego.
Kirkut położony jest w odległości ok. kilometra na północ od rynku, przy ulicy Biskupa Łaskarza. Został założony w II połowie XIX wieku. W czasie II wojny światowej został zniszczony przez żołnierzy niemieckich. Po wojnie to miejsce też nie zostało otoczone należnym hołdem. Przez teren cmentarza przeprowadzono drogę, zaś obok powstało osiedle mieszkaniowe. Wysiłki Zygmunta Warszawera nie poszły jednak na marne.
W 1986 roku rozpoczęto na terenie nekropolii prace konserwatorskie. Teren cmentarza został ogrodzony murem, powstał pomnik poświęcony ofiarom Holokaustu ufundowany przez Zygmunta Warszawera. Znajduje się on we wschodniej części kirkutu, na pamiątkowej płycie wyryto napis następującej treści: „Aby moja głowa była wodą, a oczy źródłem łez. Będę płakał dniem i nocą nad poległymi mojego narodu. Jeremiasz 8/23. Izraelitom z Łaskarzewa i Sobolewa bestialsko zamordowanym w latach Zagłady 1939-1945. Wiekuisty pojmij tą straszliwą zbrodnię. Wieczna sława i wieczny pokój świętym duszom. Ufundował Warszawer Zygmunt przy pomocy Franciszka Kopika”.
W otoczeniu pomnika znajduje się parę odnalezionych macew z piaskowca, pochodzących najprawdopodobniej z XIX wieku. Niektóre z nich przywieziono z innych pobliskich cmentarzy w celu utworzenia lapidarium.
Mimo podjętych starań teren kirkutu nadal niszczeje. Ponadto toczy się postępowanie regulacyjne przed Komisją Regulacyjną do spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich w sprawie przeniesienia na rzecz Gminy w Warszawie własności terenu cmentarza.

Metryczka:

autor: uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Łaskarzewie, data wpisu: 2010-11-24 11:21:40

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1460)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Galeria

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter