Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Pałac Herbsta

Autor wpisu: Uczennice Publicznego Gimnazjum nr 31 im. Szarych Szeregów w Łodzi, wpis powstał w ramach programu CEO Ślady przeszłości (2009), oprac. Maja Rzeplińska
Data publikacji: 25.11.2010
Okres historyczny: 1800-1914

Przy ulicy Przędzalnianej 72 znajduje się pałac XIX-wiecznego przemysłowca łódzkiego Edwarda Herbsta. Budynek, zaprojektowany przez Hilarego Majewskiego, wzniesiono w 1875 roku. Stało się to niedługo po ślubie Herbsta z Zofią Matyldą, córką łódzkiego potentata bawełny Karola Scheiblera. Sam Herbst był zarządcą, a później wspólnikiem Scheiblera, nie dziwne więc, że dom dla nowożeńców zbudowano przy granicy najważniejszej części majątku – kompleksu fabryczno-mieszkalnego zwanego Księżym Młynem.

Dziś w Pałacu Herbsta mieści się odział Muzeum Sztuki, prezentujący wnętrza XIX-wiecznych willi należących do bogatych, łódzkich fabrykantów. Renowację nagrodzono w 1990 roku medalem europejskiej federacji stowarzyszeń zajmujących się ochroną dziedzictwa kulturalnego Europa Nostra.

Pałac to dwukondygnacyjna, neorenesansowa willa. Jego zachodnią fasadę ozdabia rzeźba prządki, podobną alegorię umieszczono też na witrażu w przedsionku. Wnętrze pałacu, z obszerną klatką schodową, salonem i trzema pomieszczeniami bocznymi oraz pokojami prywatnymi na pierwszym piętrze, starannie odtworzono na potrzeby muzeum. W 1877 roku do willi dobudowano klasycystyczną salę balową  i oranżerię. Do końca XIX wieku wzniesiono jeszcze budynki gospodarcze, w tym powozownię i stajnię, zaprojektowaną przez Adolfa Zeligsona. Całość otaczały starannie utrzymany park i ogród położony nad stawem.

W 1941 roku ostatni właściciel pałacu syn Edwarda i Zofii Matyldy Herbstów Leon wraz z żoną wyjechał do Wiednia, zabierając ze sobą całe wyposażenie domu. Zmarł bezpotomnie w 1942 roku.

Źródło:

Jaskulski Mirosław, Stare fabryki Łodzi, Łódź 1995.
Laurentowicz-Granas Małgorzata, Manżett-Kubiak Joanna, Pałace „Ziemii Obiecanej”, Łódź 1997.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1436)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter