Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Żydowskie cmentarze w Legnicy

Autor wpisu: Paulina Fuja (Gimnazjum nr 11 w Legnicy), oprac. Paulina Sygnatowicz
Data publikacji: 25.11.2010
Okres historyczny: Średniowiecze V-XV w.

Choć pewnie trudno w to uwierzyć, patrząc na burzliwą historię narodu żydowskiego na ziemiach polskich, to do najlepiej zachowanych zabytków na Dolnym Śląsku należy Cmentarz Żydowski w Legnicy. Ten neoromański kirkut nie był jednak pierwszym i jedynym tego typu w mieście.

Pierwsi Żydzi pojawili się w Legnicy w średniowieczu. Przybyli do miasta wraz z niemieckimi kolonistami i utworzyli liczną gminę. Siłą rzeczy zakładali własne cmentarze. Najwcześniejszy powstał w 1345 roku. Był położony w pobliżu zamku i ulicy żydowskiej. Na polecenie niechętnego Żydom księcia Wacława I nekropolię zniszczono, a nagrobki wykorzystano do budowy fortyfikacji. Po tym incydencie w Legnicy powstał drugi żydowski cmentarz. Znajdował się on w okolicach dzisiejszej ulicy Bagiennej. Niewielkie ślady po nim przetrwały aż do XX wieku.

W 1815 roku powstał trzeci kirkut, tym razem usytuowany nad Kaczawą. Rzeka wymywała jednak zwłoki ze słabo zabezpieczonych grobów, więc po 12 latach nekropolia została zamknięta. Rok później Raphael Prausnitzer, właściciel najstarszego domu bankowego w mieście, oddał gminie teren pod nowy cmentarz. Okazał się on niewystarczający, dlatego w 1925 roku powstał kolejny cmentarz przylegający do starej nekropoli. Został on otoczony murem z piękną, rzeźbioną bramą, która mimo zniszczeń dokonanych podczas II wojny światowej stoi do dziś.

Mimo że ulica Wrocławska, przy której znajduje się nekropolia, jest ruchliwą arterią i jedną z głównych ulic w mieście, cmentarz nie stracił nic ze swojego klimatu. Wystarczy otworzyć zabytkową furtkę, aby przenieść się w XIX-wieczny świat muzyków, kantorów, rzemieślników, lekarzy, adwokatów, bankierów, a także ludzi ubogich i bardzo zwyczajnych.
 

Źródło:

Tollet Daniel, Historia Żydów w Polsce od XVI wieku do rozbiorów, przeł. D. Zamojska, red. nauk. A. Wyczański, Warszawa 1999.

 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1311)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Żydowskie cmentarze w Legnicy
Żydowskie cmentarze w Legnicy
Żydowskie cmentarze w Legnicy
Żydowskie cmentarze w Legnicy
Żydowskie cmentarze w Legnicy
Żydowskie cmentarze w Legnicy

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter