Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Dworek w Chojnowie

Autor wpisu: Uczniowie Gimnazjum w Czernicach Borowych, oprac. Paulina Sygnatowicz
Data publikacji: 25.11.2010
Okres historyczny: Oświecenie XVIII w.

Stanisław Chełchowski, jeden z inicjatorów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie, mieszkał i prowadził aktywną działalność w miejscowości Chojnowo, położonej na Mazowszu. Należał do niego uroczy dworek, wybudowany zapewne w trzeciej ćwierci XIX wieku. Spis Ziemian Rzeczypospolitej Polskiej w 1930 r. podaje zresztą Chełchowskiego jako właściciela całego Chojnowa.

Budynek ma cechy późnego klasycyzmu. Jest murowany z cegły i otynkowany, podpiwniczony, parterowy ale z poddaszem przystosowanym do zamieszkania. Został wzniesiony na planie prostokąta. Na środku elewacji frontowej znajduje się duży taras otoczony żeliwną balustradą. Dwuspadowy dach pokrywa blacha. Obok dworku Chełchowski założył park krajobrazowy z pomnikowymi okazami drzew i stawem. Jednak niewiele z nich zachowało się do dziś.

Po II wojnie światowej we dworze ulokowano szkołę podstawową, a także biura miejscowego PGR-u oraz mieszkania prywatne. Obecnie właścicielem budynku jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Co prawda dwór istnieje do dziś, ale jest zaniedbany i chyli się ku upadkowi.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 999)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Powiązane lokalizacje

Galeria

Dworek w Chojnowie

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter