Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Błażkowa - Karol Irzykowski

Autor wpisu: Uczniowie Szkoły Podstawowej im. ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Błażkowej, oprac. Paulina Sygnatowicz
Data publikacji: 25.11.2010
Okres historyczny: 1800-1914

Błażkowa to malownicza wieś położona u stóp góry Liwocz nad rzeką Idźwinką, w gminie Brzyska, w powiecie jasielskim. Wieś prawdopodobnie nadał w 1353 roku król Kazimierz Wielki rycerzom Piotrowi, Ostaszkowi i Chodkowi. To tu 520 lat później, 23 stycznia 1873 roku, w majątku Jesiony urodził się Karol Irzykowski (dworek został rozebrany w 1945 roku, dziś na jego miejscu stoi tartak). W przyszłości miał zasłynąć jako krytyk literacki i filmowy, ale także poeta, prozaik, dramaturg i… szachista.

Dzieciństwo – do ósmego roku życia – Irzykowski spędził wraz z młodszą siostrą Heleną i starszym bratem Alfredem w Błażkowej. W 1881 roku majątek został zlicytowany, a rodzina Irzykowskich przeniosła się do Lwowa. Tam też na stałe zamieszkała matka Karola z córką Heleną, ojciec zaś z synami wyjechał do Brzeżan do swojej matki Ludwiny. Do Błażkowa Irzykowski już nigdy więcej nie powrócił, rozsławił jednak swoją małą ojczyznę na cały kraj, dlatego warto wspomnieć o dalszych losach tego wybitnego pisarza.

Karol Irzykowski w Brzeżanach ukończył pięć klas CK Wyższego Gimnazjum, następnie uczył się w Złoczowie i we Lwowie. W październiku 1889 roku rozpoczął studia germanistyczne na Uniwersytecie Lwowskim. Jego rodzinie nie powodziło się najlepiej, ojciec zbankrutował. Karol został zmuszony do przerwania studiów i rozpoczęcia pracy w gimnazjum w Brzeżanach. Niestety wrodzona wada wymowy (jąkanie) utrudniała mu pracę w charakterze nauczyciela, dlatego szybko musiał ją porzucić. Wrócił do Lwowa, aby pracować jako stenograf i dziennikarz w miejscowym piśmie. Jego kariera zaczynała się układać. W 1908 roku przeniósł się do Krakowa, gdzie spędził kolejne 10 lat. Rozwijał się jako krytyk literacki, filozof i publicysta.

Po I wojnie światowej Irzykowski przeprowadził się do Warszawy, gdzie kierował biurem stenograficznym Sejmu. We wrześniu 1939 roku podczas bombardowania stolicy stracił prawie cały dobytek. Został ciężko ranny podczas powstania warszawskiego, przebywał w kilku podwarszawskich szpitalach. Zmarł 2 listopada 1944 roku w Szpitalu Miejskim w Żyrardowie. Pochowano go w  Krakowie na cmentarzu Rakowickim.

Źródło:

Dąbrowolska Halina Maria, O Karolu Irzykowskim. Wspomnienie biograficzne i komentarze do dzieł oraz Karola Irzykowskiego część niewydanych rękopisów, Łódź 1947.
Klerk heroiczny. Wspomnienia o Karolu Irzykowskim, oprac. Barbara Winklowa, Kraków 1976.
Hap Wiesław, W rocznicę śmierci wybitnego krytyka i teoretyka literatury rodem z jasielszczyzny, „Obiektyw Jasielski”, nr 19/2000.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1093)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Powiązane lokalizacje

Galeria

Karol Irzykowski
Karol Irzykowski

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter