Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Wincenty Burek

Autor wpisu: Zespół redakcyjny „Europejczyka", gazety Szkolnego Klubu Europejskiego Gimnazjum w Wilczycach, wpis powstał w ramach programu CEO Literacki atlas Polski, oprac. Maja Rzeplińska
Data publikacji: 25.11.2010
Okres historyczny: PRL 1944-1989

Drewniany dom Wincentego Burka stoi na łagodnym wzniesieniu, wśród łąk otaczających rzekę. Pisarz urodził się tu 14 października 1905 roku. Uczył się w szkole elementarnej w Górach Wysokich i w sandomierskim gimnazjum humanistycznym. Po maturze odbył jednoroczną służbę wojskową i zapisał się na anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Dyplom uzyskał na początku lat 30., a wkrótce potem ożenił się z siostrą futurystycznego poety Stanisława Młodożeńca – Zofią.
 

W czasie II wojny światowej zaraz po zdobyciu Warszawy przez hitlerowców opuścił stolicę i wrócił do Sandomierza. Mieszkał w domu przy ulicy Mariackiej 10. Zaangażował się w prace konspiracyjnej redakcji pisma „Młodzi Idą” i działalność oświatową Batalionów Chłopskich. Używał pseudonimu „Mochnacki”. Na początku grudnia 1946 roku został na krótko aresztowany w ramach akcji zatrzymywania działaczy PSL przed wyborami planowanymi na styczeń.

Po wyjściu na wolność redagował miesięcznik „Młoda Myśl Ludowa” i kilka wydawnictw Związku Nauczycielstwa Polskiego, działał w  Związku Młodzieży Wiejskiej RP „Wici”, Stronnictwie Ludowym i Kole Sandomierzan. Jednocześnie pracował w spółdzielni młynarsko-piekarskiej, był dyrektorem Państwowego Ośrodka Kultury Plastycznej, kierownikiem ogniska muzycznego, wziętym przewodnikiem po mieście i autorem audycji kulturalno-literackich w miejscowym radiu. W latach 60. wyjechał do Warszawy, gdzie redagował miesięcznik „Teatr Ludowy”.

Najbardziej ceniony jest jednak jako autor Drogi przez wieś – głośnego tomu opowiadań wydanego w 1935 roku i kilkakrotnie wznawianego. Po wojnie Burek dalej publikował, w 1969 roku wydał tom Nawałnica, w 1956 – Siwy Kaźmirz i insi. Wraz z Jarosławem Iwaszkiewiczem i fotografem Andrzejem Brustmanem opracował album Sandomierz. Zebrał także i przygotował do druku opowiadania Stanisława Młodożeńca, które ukazały się w 1974 roku.

Wincenty Burek zmarł nagle 4 lipca 1988 roku w Warszawie. Spoczywa w grobowcu rodzinnym na cmentarzu katedralnym w Sandomierzu. W 1995 roku ukazała się książka Sandomierz nas połączył zawierająca korespondencję Wincentego Burka i Jarosława Iwaszkiewicza z lat 1945–1963, przygotowana do druku przez dzieci pisarza: Martę, Krzysztofa i Tomasza.

Źródło:

Burek Wincenty, Iwaszkiewicz Jarosław, Sandomierz nas połączył: korespondencja z lat 1945–1963, słowo wstępne Krzysztof Burek ; do dr. przygot. Marta, Krzysztof i Tomasz Burkowie, Warszawa 1995.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1139)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter