Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Huta Cynku Szopienice

Autor wpisu: Uczennice VI Liceum Ogólnokształcące im. J. Długoszaw Katowicach, w ramach projektu CEO Ślady przeszłości - 28.05.2008, red. Maja Rzeplińska
Data publikacji: 26.11.2010
Okres historyczny: 1800-1914

Pierwsze budynki huty cynku, zwanej dziś Szopienice, powstały w 1834 roku. Była to inwestycja niemieckiej spółki Georg von Giesches Erben („Spadkobiercy Geischego”). Pierwsze zabudowania nazwano Wilhelminą od imienia ówczesnego kierownika Wilhelma von Kessel. Od 1845 roku w hucie przerabiano także kadm, wydobywany w okolicy. Właściciele majątku skupowali także inne śląskie huty i stale modernizowali produkcję. W 1904 roku uruchomiono walcownię, a w 1906 roku rozpoczęto budowę nowej, niezwykle nowoczesnej huty cynku Uthemann.

Te budynki, położone w pobliżu Wilhelminy, zaprojektowali dwaj architekci z Charlottenburga – Georg i Emil Zillmannowie. W tym czasie huta stała się największym producentem metali nieżelaznych na Śląsku i największym ośrodkiem produkcji kadmu na świecie. W 1926 roku hutę przejął amerykański koncern Harrimana. Główne inwestycje prowadzono na terenie zakładów Uthemann, Wilheminę zlikwidowano. Po II wojnie światowej majątek huty upaństwowiono, a w 1972 roku nadano jej nazwę Huta Metali Niezależnych „Szopienice”. W 2000 roku zakład sprywatyzowano. Huta była największym polskim producentem wyrobów walcowych z miedzi i mosiądzu, takich jak taśmy, blachy czy rurki. Przerabiała ok. 40 tysięcy ton wyrobów rocznie. 26 września 2008 roku walne zgromadzenie akcjonariuszy zdecydowało o rozwiązaniu Huty Szopienice. Rozpoczął się proces likwidacji. Obecnie pamięć o dawnym zakładzie stara się uchronić Stowarzyszenie na rzecz Budowy Muzeum Hutnictwa Cynku.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1268)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter