Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Góra Zamkowa w Cieszynie

Autor wpisu: AK
Data publikacji: 26.11.2010
Okres historyczny: Średniowiecze V-XV w.

W sercu Cieszyna, miasta położonego na pograniczu Polski i Czech wnosi się wzgórze zwane Górą Zamkową. Prawdopodobnie właśnie ze względu na strategiczne położenie wzgórza zdecydowano się tu założyć gród obronny. Po raz pierwszy zasiedlono je ok. V w. p.n.e., a w IX w wybudowano tam gród. Z tym faktem łączy się ciekawa legenda o trzech braciach, która jednak nie jest historią prawdziwą. Najprawdopodobniej miał on być jedynie zapleczem dla odbudowy zniszczonego grodu Gołęszyców (Starego Cieszyna), szybko jednak przekształcił się w gród obronny. Pierwszy obiekt sakralny – romańska rotunda, powstała w połowie XI w. Rozrastało się również podgrodzie, tak że w 1290 roku gród został stolicą samodzielnego księstwa cieszyńskiego, a drewniany zamek na wzgórzu siedzibą książęcą. Wzmiankę o nowym mieście można znaleźć  w bulli papieża Hadriana IV jako Tessin.

W XIV w. drewnianą konstrukcję zamku zastąpiła murowana, w stylu gotyckim: górny, złożony z budynków mieszkalnych otoczonych murem z basztami oraz wieżą, a także z kaplicą zamkową na dziedzińcu oraz dolny, w którym znajdowały się lochy, pomieszczenia gospodarcze i mieszkania dla służby, z basztami i mostem zwodzonym. Z tego też okresu pochodzi zachowana do dzisiaj gotycka wieża, zwana Wieżą Piastowską.

Niestety zamek bardzo ucierpiał podczas Wojny Trzydziestoletniej, do jego upadku przyczyniło się także wygaśnięcie dynastii Piastów Cieszyńskich.

Dopiero lata panowania dynastii Habsburgów okazały się łaskawsze dla zamku książęcego. W 1840 r. Górę Zamkową gruntownie przebudowano w stylu klasycystycznym wg projektu Józefa Kornhäusla. Do kompleksu pałacowego dodano przepiękny park, w którym pozostawiono na pamiątkę ruiny jednej z baszt i rotundy.

U stóp wzgórza w 1846 roku powstał browar książęcy, a przed pałacem zbudowano oranżerię. W tej formie Góra Zamkowa przetrwała do połowy XX wieku, kiedy przywrócono rotundzie i wieży pierwotny wygląd, a oranżerię zburzono.

Niedawno pałac odrestaurowano oraz zbudowano siedzibę Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości (otwarcie na początku 2005 r.) w miejscu dawnej oranżerii.

Znajdująca się w parku Rotunda św. Mikołaja i Wacława jest jednym z najstarszych zabytków architektury polskiej i najstarszym na ziemi cieszyńskiej. Od momentu powstania pełniła role kościoła grodowego, a nabożeństwa zwykły odbywać się dwa razy do roku – w dni św. Mikołaja i św. Wacława.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,1 (głosów: 1503)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Powiązane lokalizacje

Galeria

Góra Zamkowa w Cieszynie

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter