Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Siuda Baba

Autor wpisu: Uczniowie Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego w Wieliczce, oprac. Paulina Sygnatowicz
Data publikacji: 26.11.2010
Okres historyczny: 1800-1914

Wśród legend i tradycji małopolskich sięgających korzeniami do czasów pogańskich ważne miejsce zajmuje Siuda Baba. Zwyczaj powszechny niegdyś w wielu małopolskich miejscowościach uchował się jedynie w podkrakowskiej Wieliczce i sąsiadującej z nią Lednicy Górnej.

Legenda mówi, że w Lednicy Górnej znajdowało się święte źródło, a obok niego drewniana kapliczka postawiona na cześć bogini Ledy. Płonął w niej wieczny ogień. Strzegła go kapłanka, której służba trwała rok. Okoliczna ludność dbała o dziewczynę, znosiła do świątyni opał i jedzenie, ona za to musiała pilnować, aby ogień nigdy nie zgasł.

Gdy minął rok, umorusana węglem dziewczyna wracała do domu, ale była zobowiązana do znalezienia na swoje miejsce była innej dziewicy. Gdy nadchodził ten dzień, wszystkie panienki chowały się, aby umorusane dłonie kapłanki ich nie wskazały. Nie można było bowiem wymówić się od służby płomieniowi.

Na pamiątkę tego wydarzenia w lany poniedziałek do domów w Lednicy Górnej i Wieliczce zagląda Siuda Baba. Przebierają się za nią panowie, którzy mają nadzieję na pocałunek od pięknych panien albo grosik wrzucony do sakiewki. W ten sposób dziewczęta mogą się wykupić z rąk Siudej Baby i uwolnić dom od jej niepożądanej obecności.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1615)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Siuda Baba
Siuda Baba

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter