Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Wietrzychowicka dzwonnica

Autor wpisu: Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Miechowicach Wielkich, wpis powstał w ramach programu CEO Ślady przeszłości (2007), oprac. Maja Rzeplińska
Data publikacji: 26.11.2010
Okres historyczny: Oświecenie XVIII w.

W niewielkich Wietrzychowicach, tuż przy kościele parafialnym, stoi zabytkowa, drewniana dzwonnica. Powstała w końcu XVIII wieku jako część kościoła. Główny budynek ucierpiał w trakcie I wojny światowej, co obrazowo wspominał mieszkaniec niedalekich Miechowic Wielkich, Władysław Pudło: „parafia tutejsza szczególnie z początkiem wojny, to jest 1914 i 1915, bardzo ucierpiała, bo linia bojowa przecinała wzdłuż Dunajec przez pół roku. Od strony Wietrzychowic stały wojska austriackie, z  tamtej strony Dunajca w Siedliszowicach stały wojska nieprzyjacielskie – rosyjskie. Podczas tego, ponieważ pociski moskiewskie leciały na kościół i plebanię miejscowy proboszcz przez tydzień odprawiał mszę św. w piwnicy pod plebanią. Po Nowym Roku zmuszony był opuścić plebanię i przeniósł się do Woli Rogowskiej i tam na tak zwanym »Gacisku« u Michała Kamysza rezydował do 10 maja 1915 roku odprawiał nabożeństwa, zaopatrywał chorych, grzebał zmarłych, spowiadał rannych żołnierzy w rowach”.

Zniszczoną i zagrożoną zawaleniem konstrukcję rozebrano w 1917 roku. Według dokumentacji  i wspomnień na wieżyczce widniał napis „Anno 1779 me facit Mathias Waidner”. W tym samym roku rozpoczęto budowę nowej świątyni. Murowany budynek zaprojektował lwowski architekt Jan Sas-Zubrzycki.

Zachowana dzwonnica pozostaje pod opieką parafii w Wietrzychowicach, a od 2003 roku jest wpisana do rejestru zbytków województwa małopolskiego. Zbudowano ją z drewna i pokryto blachą. Ma konstrukcję słupową, z krzyżami św. Andrzeja zachodzącymi na siebie w linii ściany. Znajduje się na niej jeden dzwon. Dzwonnica stanowi przykład tradycyjnego ludowego budownictwa sakralnego.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 921)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter