Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Kościoły w Harbutowicach

Autor wpisu: Beata Kois i Ewelina Tondyra (Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sułkowicach), oprac. Paulina Sygnatowicz
Data publikacji: 26.11.2010
Okres historyczny: Średniowiecze V-XV w.

W przepięknej okolicy między Chełmem a pasmem Babicy (727 m n.p.m.) leży wieś Harbutowice. Kronikarze po raz pierwszy wzmiankowali o niej w XIV wieku. Już wtedy musiał istnieć we wsi drewniany kościółek (potwierdza to profesor Jerzy Szablowski, który powstanie świątyni datuje na 1335 rok). Stał on na górze zwanej Groby, na samym skraju wioski oddalony o ok. 3 km od jedynych w okolicy pięciu domów na roli Granice. Czujne oko wypatrzy jeszcze fragmenty fundamentów i powieszoną na lipie kapliczkę. Inteligentnemu obserwatorowi wyda się to dziwne, wszak lipy w lesie nie rosną… Według miejscowej legendy kilkanaście lat temu podczas wielkiej burzy wszystkie drzewa zostały połamane i tylko z owej lipy nie spadła ani jedna gałązka. Czyżby Bóg chciał w ten sposób uchronić miejsce upamiętniające święty przybytek?

To nie jedyna legenda związana z tym kościółkiem. W kronice księdza Zdebskiego z 1911 roku można znaleźć informację, że kiedy świątynia uległa zniszczeniu, a parafianie próbowali ją odbudować, obraz Matki Boskiej kilka razy przenosił się sam na inne miejsce – do centrum wioski, gdzie z ziemi biło cudowne źródełko. Obecnie znajduje się ono pod głównym ołtarzem kościoła parafialnego.

I ten kościół jest już zabytkiem. Według najstarszych wizytacji biskupich (1592–1598), pochodził on z nadania królewskiego i był pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Później – być może po utracie statusu parafii – patronem kościoła został św. Michała. Budowę ukończono w 1828 r. Świątynia, w tzw. stylu józefińskim, ma prostą eklektyczną bryłę, co stanowiło normę dla kościołów budowanych na przełomie XVIII i XIX wieku. Konsekrował ją w 1834 roku biskup Franciszek de Paula Pisztek. Działa ona do dziś.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1449)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Kościoły w Harbutowicach
Kościoły w Harbutowicach
Kościoły w Harbutowicach
Kościoły w Harbutowicach
Kościoły w Harbutowicach

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter