Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Mikluszowice Jana Ptaśnika

Autor wpisu: Uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mikluszowicach, wpis powstał w ramach programu CEO Ślady przeszłości, (2009), oprac. Maja Rzeplińska
Data publikacji: 26.11.2010
Okres historyczny: 20-lecie międzywojenne 1918-1939

W Mikluszowicach 15 stycznia 1876 roku urodził się mediewista, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Jan Ptaśnik.

Mikluszowice to niewielka miejscowość, cieszy się jednak długą historią, swoimi początkami sięgającą średniowiecza. Według legendy w zamierzchłych czasach na niedalekiej górze czczono Miklosa lub Miklusza – pogańskie bóstwo, od którego pochodzi nazwa całej miejscowości. W XII wieku na górze stanął pierwszy kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, którego imieniem określa się dziś całe wzniesienie. Świątynia prawdopodobnie spłonęła w połowie XV wieku, ale o budowie nowej wspomniał Jan Długosz w swojej kronice. I ta świątynia uległa zniszczeniu w XVII wieku, podczas wojen. Nowy kościół, ufundowany przez księcia Aleksandra Lubomirskiego, strawił ogień w 1832 roku. Czwartą już świątynię dla okolicznych mieszkańców zbudowano w innym miejscu. Być może to właśnie historia rodzinnej wsi, natchnęła Jana Paśnika do badań nad średniowieczem.

Profesor pochodził z rodziny chłopskiej. Gdy skończył 10 lat, przeprowadził się na stancję w Brzesku. Tam do 1896 roku uczył się w gimnazjum. Później studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wybierał przedmioty związane przede wszystkim z prawem, historią i geografią. Jeszcze jako student napisał rozprawę naukową o życiu żaków krakowskich w XV i XVI wieku. Po uzyskaniu dyplomu uczył historii i geografii w krakowskich i przemyskich gimnazjach, pracował w Archiwum Akt Dawnych Miasta Krakowa oraz w bibliotece Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nadal rozwijał swoje zainteresowania naukowe i w 1903 roku obronił pracę doktorską, a w 1907 roku uzyskał habilitację. Niedługo potem jako członek Akademii Umiejętności wyjechał do Rzymu, by w archiwach poszukiwać źródeł związanych z Polską. Spędził tam pięć lat. Plonem jego poszukiwań były trzy tomy wydane w serii „Monumenta Poloniae Vaticana” (Kraków 1913–1914). Po powrocie do Polski naukowiec został uhonorowany tytułem profesora UJ, a w 1919 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego. Jan Ptaśnik badał dzieje kultury. Szczególnie interesowały go związki Polski i Włoch w późnym średniowieczu. Był także wybitnym znawcą dawnego Krakowa. Od 1920 roku profesor mieszkał we Lwowie, gdzie kierował katedrą średniowiecznej historii powszechnej. W latach 1923–1930 redagował „Kwartalnik Historyczny”. Zmarł we Lwowie 22 lutego 1930 roku.

Do jego najważniejszych dzieł należą: Bonerowie (1905), Kultura włoska wieków średnich w Polsce (1922), Kultura wieków średnich (1925), Miasta i mieszczaństwo w dawnej Polsce (1934). Był także cenionym wydawcą źródeł historycznych.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1066)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter