Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Konkurs Wieńca Dożynkowego

Autor wpisu: Zespół Szkół w Radomyślu Wielkim (program Ślady Przeszłości 2008), red. Agnieszka Nowakowska
Data publikacji: 26.11.2010
Okres historyczny: Barok XVII w.

Dożynki są okazją do uczczenia końca zbiorów, podziękowaniem za zebrane plony. Święto Ti wywodzi się z pogańskich zwyczajów Słowian i Bałtów. Zostało schrystianizowane i od XVI wieku obchodzono je w majątkach ziemskich. Z dożynkami łączy się szereg obrzędów, np. prezentacja przez rolników wieńca dożynkowego wykonanego z kłosów tegorocznych zbóż.

Podkarpacki Konkurs Wieńca Dożynkowego jest organizowany przez Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek w Radomyślu Wielkim od 1995 roku i stanowi element dożynek gminnych i wojewódzkich. Jego celem jest kultywowanie obrzędów ludowych związanych z dożynkami. W trakcie konkursu wieńce oceniane są w trzech kategoriach: wieniec tradycyjny, wieniec o symbolice religijnej, inne formy wieńca.

Podczas festynu, który towarzyszy konkursowi, można kupić wyroby rękodzieła artystycznego i spróbować tradycyjnych potraw. Występują też zespoły ludowe z Podkarpacia.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1759)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Konkurs Wieńca Dożynkowego

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter