Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Łódź cudownego dziecka

Autor wpisu: Marta Konarzewska
Data publikacji: 26.11.2010
Okres historyczny: PRL 1944-1989

 Łódź to miejsce filmowe. Nakręcono tu wiele obrazów – polskich i zagranicznych. Czasem gra samą siebie, czasem nieokreślone dokładnie miasto.

W filmie Waldemara Dzikiego z 1987 roku, polsko – kanadyjskim „Cudownym dziecku”, Łódź udawała nieokreślone miasto zagraniczne.
 

Na ulicach, budynkach i w innych miejscach scenografii umieszczono napisy w języku angielskim. Natykamy się na przykład na ostrzeżenie „Closed area. No entry” lub napis „city hall”. Policja oznakowana jest oczywiście jako „police”.

 
Kiedy się jednak dokładnie przyjrzymy, rozpoznajemy naszą rodzimą, polską Łódź.
 
Bohaterem filmu jest trzynastoletni chłopiec Piotrek Meller (w tej roli Rusty Jedwab), który spotyka mistrza sztuki tajemnej i pod jego wpływem zaczyna interesować się magią.
Wkrótce odkrywa że posiada niezwykłe zdolności. To bardzo szybko ściąga kłopoty. Piotrek zostaje zamknięty w szpitalu, skąd pomaga mu się wydostać pewien młodziutki wiolonczelista. Wkrótce okazuje się, ze tajemnicze zdolności Piotrka mogą okazać się pomocne w ratowaniu miasta z opresji...
 
Wszystkie sceny kręcone są w Łodzi. Pod obco brzmiącymi napisami rozpoznajemy znajome budynki.
 
Szkołę Piotrka gra dawna willa Józefa Richtera, dziś budynek Politechniki Łódzkiej przy ul. Skorupki.
Miejsce, gdzie bohater zgłębia książki z dziedziny magii to czytelnia biblioteki im. Józefa Piłsudskiego, która mieści się na rogu ulic Gdańskiej i Kopernika.
Występ magicznego mistrza Tarley'a, a zarazem wprowadzenie Piotrka w świat magii odbył się w dawnym Domu Majstrów Tkackich przy ul. Tuwima, ówczesnym kinie Wisła, gdzie dziś mieści się popularna dyskoteka Kabaret.
 
W filmie możemy także oglądać m. in.: wnętrza dawnego pałacu Roberta Schweikerta przy ulicy Piotrkowskiej (obecnie Instytut Europejski), pasaż handlowy przy sklepie Juwentus, charakterystyczną altanę parku Poniatowskiego, wnętrza Teatru Wielkiego oraz dom wycieczkowy Prząśniczka, który w filmie odegrał rolę więżącego Piotrka szpitala.

 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1488)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!
Może zainteresują Cię jeszcze:

Powiązane osoby

Powiązane lokalizacje

Galeria

Łódź cudownego dziecka

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter