Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Rewiry Malinowej

Autor wpisu: Marta Konarzewska
Data publikacji: 26.11.2010
Okres historyczny: PRL 1944-1989

 

Tadeusz Kurtyka zanim stał się cenionym pisarzem był kelnerem. Urodził się na wsi, ale do pracy w lesie i na roli nie miał serca, do nauki też nie, wolał czytać. W wieku 16 lat postanowił wiec uciec z kolegą do wielkiego miasta. Wybrali Kraków. Tu najął się młody Tadeusz do pracy w Hotelu Grand – najpierw jako pomywacz, potem bufetowy, a w końcu – kelner.

 

 

W przerwach w pracy czytał Tołstoja. Raz na takiej lekturze (była to akurat „Sonata Kreutzerowska”) „złapał” młodego kelnera znany pisarz Michał Choromański.
Zaczęli rozmawiać, Tadeusz opowiadał o swoim dzienniku. Notował w nim otaczającą go codzienność. Małe i duże sprawy i sprawki,wesołe i niewesołe zdarzenia zza kulis kelnerowskiego światka. Bójki, rywalizacje, kradzieże, romanse.
 
Choromański zachęcił Tadeusza do pracy nad warsztatem pisarskim i rozbudowywania podjętych wątków. Wymyślił mu też pseudonim Henryk Worcell.
 
W 1936 roku zapiski młodego kelnera, ubrane w fabułę, opatrzone obfitym humorem i ironią ujrzały światło dzienne jako doskonała powieść „Zaklęte rewiry”.
 
Akcja dzieje się w hotelu Grand w Krakowie. Głównie po „drugiej” stronie - nie tej dla gości, lecz tej dla pracowników.
 
Worcell wspaniale przedstawia meandry kuchennego światka, zaplecze hotelowego blichtru, wszechobecną hierarchię i rywalizację. Doskonale, z właściwym sobie ironicznym dystansem portretuje także hotelowych gości, a także niewidzialne gołym okiem relacje między „pierwszym” i drugim „światem”.
 
Na podstawie owej genialnej powieści w 1975 roku powstał polsko – czeski film. Reżyserii podjął się Janusz Majewski, scenariusz napisał Pavel Hajný. Główną rolę Romana Boryczko, który stanowi porte parole Kurtyka – Worcella zagrał młody Marek Kondrat.
 
Zachwycił krytyków świeżością, młodzieńczością i subtelną grą chłopięcego wdzięku. Nie było to bez znaczenia. Powieść Worcella mieści się bowiem w tradycji powieści inicjacyjnej. Zaplecze hotelowej restauracji jest dla dojrzewającego bohatera przestrzenią, która wprowadza go w okrutny świat, gdzie traci niewinność i czystość.
 
W filmie Majewskiego ową rolę przestrzeni inicjacyjnej doskonale zagrała mieszcząca się w łódzkim hotelu Grand restauracja „Malinowa”.
 
„Malinowa” słynie z secesyjnych wnętrz i bogatych sztukaterii. Zabytkowe wnętrza sali należą do najpiękniejszych w Polsce. Restauracja może pomieścić aż 220 osób i wciąż posiada bogatą ofertę gastronomiczną. Słynie z dań kuchni polskiej i francuskiej oraz doskonałej obsługi.

Źródło:

H. Worcell, Zaklęte rewiry
 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,5 (głosów: 1929)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter