Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Konie mechaniczne w Poznaniu

Autor wpisu: Andrzej
Data publikacji: 29.11.2010
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

W latach 70. XX wieku w Poznaniu powstał Klub Pojazdów Zabytkowych. Mniej więcej w tym samym czasie pojawił się też pomysł na utworzenie w stolicy Wielkopolski muzeum motoryzacji. W 1981 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich zorganizowano pierwszą dużą wystawę starych samochodów, na której pokazano kilkadziesiąt pojazdów i różne akcesoria motoryzacyjne.

Powodzenie tej wystawy zachęciło organizatorów do utworzenia stałej ekspozycji. 15 kwietnia 1983 roku w Suchym Lesie pod Poznaniem otwarto Muzeum Motoryzacji. Była to pierwsza tego typu placówka w Polsce. Na początku lat 90. muzeum przeniesiono do pawilonu w pobliżu Toru Poznań – samochodowej i motocyklowej trasy wyścigowej. W 1996 roku ze względu na zbyt małą przestrzeń wystawową muzeum jeszcze raz „przejechało” w inne miejsce. Tym razem znalazło się w podziemiach Ronda Kaponiera w centrum Poznania. Jednak ze względu na planowane remonty uliczne wkrótce zniknie z muzealnej mapy miasta. A szkoda!

W muzeum można obejrzeć naprawdę niezwykłe samochody, m.in.:  REO – najstarszy (rok produkcji 1908) zarejestrowany w Polsce samochód, który poruszał się po naszych drogach, rozwijał on prędkość do 70 km/h; syrenę 104, która brała udział w rajdach Monte Carlo pojazdów historycznych, mercedesa-benz 104 SL z 1957 roku oraz  samochód marki Austin, którego pierwszym właścicielem był premier Stanisław Mikołajczyk.

W muzeum znajdują się również stare pojazdy wojskowe, np. Willys MB z 1942 roku i GAZ-67B z 1944 roku.

Ostatnia wystawa w muzeum została poświęcona motoryzacji krajów demokracji ludowej: warszawy, syreny, małe fiaty, tarpany, skody, zastawy, wartburgi, trabanty, wołgi, łady i wiele, wiele innych, fascynujących pojazdów.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1404)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!
Może zainteresują Cię jeszcze:

Powiązane lokalizacje

Galeria

Konie mechaniczne w Poznaniu
Konie mechaniczne w Poznaniu
Konie mechaniczne w Poznaniu

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter