Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Pod skrzydłami motyla

Autor wpisu: Marzena Wiśniak
Data publikacji: 29.11.2010
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

Śmiało można powiedzieć, że Łódź to miasto murali, czyli wielkoformatowych malowideł ściennych. Często są to reklamy, nieraz znajdują się na nich hasła propagandowe.

Znawcy tematu naliczyli w Łodzi niemal 150 murali (zachowało się ok. 100). Trzy z nich szczególnie zapadły łodzianom w pamięć: marynarz z reklamy Baltony, papieros z kampanii społecznej Krajowego Ośrodka Zwalczania Palenia Tytoniu oraz motyl reklamujący sklepy Pewex.

Z tej trójki tylko motyl przetrwał do dziś. I to właśnie on jest moim ulubionym muralem. Przez pięć lat oglądałam go bowiem niemal każdego dnia: zdobi ścianę budynku, w którym studiowałam. A ponieważ miałam to szczęście, że trafiłam na ciekawy kierunek, gdzie poznałam wielu świetnych ludzi, motyl stał się symbolem dobrych wspomnień. W 2003 roku powstał nawet, założony ze studentów, Ruch Obrony Motyla (w odpowiedzi na pogłoski o planowanym zamalowaniu reklamy). Na szczęście mural przetrwał. Wprawdzie nieco przyblakł, ale niewielka ilość farby wystarczyłaby do odświeżenia jego wyglądu. Od kilku miesięcy pracuję w miejscu oddalonym od motyla o ok. 200 m i czasem mam wrażenie, że nadal jestem pod jego opiekuńczymi skrzydłami.

Co reklamował motyl? Sklep należący do sieci Pewex, znajdujący się kiedyś w tym budynku. Ale dziś już nie wszyscy wiedzą, czym były peweksy. Pewex to skrót od nazwy: Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego. W sklepach sieci Pewex można było – za dolary! – kupić towary z zagranicy niedostępne w powszechnym handlu. Te towary, wtedy stanowiące obiekt marzeń, dziś są dostępne w niemal każdym sklepie: napoje w puszkach (z Coca-Colą i Fantą na czele), batony Mars, czy kultowe wtedy klocki Lego. Jednak w czasach PRL-u towary te uważano za luksusowe, a niektórym dawały nawet wrażenie obcowania z „wielkim światem”. Po upadku systemu komunistycznego, upadł też Pewex.

Motyla zaprojektowali twórcy innych znanych łódzkich murali: Jerzy Bystry i Paweł Porzycki, a wykonał go Zenon Adamkiewicz. Mural, który można oglądać do dziś, powstał w 1987 roku. Wcześniejszy obraz wyglądał niemal tak samo, ale został wykonany inną techniką. A obroną murali zajmuje się już kolejne pokolenie młodych łodzian – m.in. właściciele modnej klubokawiarni Owoce i warzywa, mieszczącej się w sąsiedztwie motyla.
 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,1 (głosów: 1249)

Komentarze (1):

AK, 30.11.2010
Piękny ten łódzki mural. Szkoda, że w Warszawie nie ma podobnych z tak piękną historią.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Pod skrzydłami motyla
Pod skrzydłami motyla

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter