Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Cmentarz ewangelicki w Turku

Autor wpisu: Uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Lotnictwa Polskiego, wpis powstał w ramach programu CEO Ślady przeszłości (2009), oprac. Maja Rzeplińska
Data publikacji: 29.11.2010
Okres historyczny: 1800-1914

Ewangelicki cmentarz w Turku założono w 1822 roku. Jest pięknie położony, a spoczywają tu liczni przedstawiciele przedwojennego przemysłu włókienniczego.

Przechadzając się po urokliwych alejkach, zobaczymy nagrobki rodzin Burschów, Brüknerów, Linków, Yorków, Millerów, Pentcherów, Raffelów, Schoepów, Scholtzów, Schnerrów, Tullmanów, Ulrychów oraz potomków innych osadników z Saksonii, Śląska i zachodniej Wielkopolski, twórców rzemieślniczego sukcesu regionu. Imigranci przybyli do Turku w pierwszych latach po kongresie wiedeńskim, kiedy miejscowość włączono do Królestwa Polskiego, utworzonego przez Cesarstwo Rosyjskie. Wcześniej, aż do insurekcji kościuszkowskiej, niewielki Turek był własnością biskupów, do którego innowiercy i cudzoziemcy nie mieli wstępu. Wraz z przybyciem osadników miasto szybko się rozwinęło i wzbogaciło.
 
W 1851 roku, dzięki staraniom pastora Wilhelma Augusta Posselta, zbudowano kościół ewangelicki. Świątynię w stylu późno klasycystycznym zaprojektował znany ówczesny architekt Henryk Marconi, ceniony za projekt dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, Hotelu Europejskiego i kościoła Wszystkich Świętych przy Placu Grzybowskim w Warszawie. Budowlę, która przetrwała do dziś, dokończył pastor Karl Ludwig Reichmann. Z jego inicjatywy powstała też w Turku szkoła ewangelicka.
 
Na początku XX wieku założono z kolei fabryki tkackie, w tym zakłady Neumana, Penthera i braci Müllerów. Groby fabrykantów i pastorów odnajdziemy wśród cichych alejek tureckiego cmentarza. Niedawno zaopiekowali się nimi uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Lotnictwa Polskiego. Malowniczy cmentarz przechowuje pamięć o budowniczych przedwojennego miasta, a każdy z zabytkowych grobowców inspiruje do badania fascynujących historii poszczególnych rodzin.

Źródło:

Dzieje Turku, red. E. Makowski, C. Łuczak, Poznań 2002.
Kosobucki Maciej, Turek i powiat turecki. Od rzemiosła do przemysłu, Bydgoszcz 2008.
Medycki Emil,Turek – moja mała ojczyzna. Rozwój społeczno-kulturowy miasta i powiatu w okresie międzywojennym na podstawie publikacji „Echa Tureckiego”, Konin 2003.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1360)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Cmentarz ewangelicki w Turku
Cmentarz ewangelicki w Turku
Cmentarz ewangelicki w Turku
Cmentarz ewangelicki w Turku
Cmentarz ewangelicki w Turku
Cmentarz ewangelicki w Turku
Cmentarz ewangelicki w Turku

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter