Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Kochankowie z ulicy Kamiennej

Autor wpisu: Marzena Wiśniak
Data publikacji: 29.11.2010
Okres historyczny: PRL 1944-1989

Dzisiejsza ulica Włókiennicza przed wojną nazywała się Kamienna. Wraz z nazwą zmienił się też charakter tego miejsca. Przed wojną na tej krótkiej, ok. trzystumetrowej, ulicy mieściło się aż siedem synagog.

Mieszkał tu też znany łódzki architekt Hilary Majewski (zaprojektował m.in. pałac Kellera). W czasie wojny Niemcy nadali ulicy nazwę Von-Stein-Strasse, a w jednej z kamienic urządzili dom publiczny dla swoich żołnierzy. Po wojnie, zwłaszcza w latach 50., ulica słynęła z szemranych interesów, melin i nie najlepszych obyczajów. Mieszkało tu kilku typowych łódzkich cwaniaków, którzy „na mieście” dopuszczali się różnych czynów, ale u siebie nie pozwolili zrobić nikomu krzywdy.
Do dziś to jedno z tych miejsc, w których Łódź pokazuje swoje ciemne oblicze: zniszczone kamienice, bieda i alkohol.

Literacki obraz tego miejsca Polacy znają z piosenki Agnieszki Osieckiej Kochankowie z ulicy Kamiennej. Tak przynajmniej twierdzą łodzianie. Dlatego w 2004 roku odsłonięto tu płaskorzeźbę nawiązującą do tego tekstu: przedstawia ona parę zakochanych, chroniących się przed deszczem pod ortalionowym płaszczem. Agnieszka Osiecka studiowała w Łodzi w szkole filmowej, na wydziale reżyserskim. Była przerażona tym fabrycznym organizmem, tak różnym od eleganckiej, zielonej Saskiej Kępy, z której przyjechała. Kochankowie mogli stanowić wyraz szoku, jaki przeżyła, zamieszkawszy w brudnej, robotniczej Łodzi. Jednak jej córka, Agata Passent, twierdzi, że inspiracją prawdopodobnie była inna ulica Kamienna – znajdująca się na warszawskiej Pradze (zresztą dość podobna w klimacie do łódzkiej Włókienniczej). Agnieszka Osiecka w Rozmowach o zmierzchu wskazywała jednak na „łódzkość” piosenki.

Tak czy siak, mieszkańcy Włókienniczej uznali Kochanków za swoich. Gdyby było inaczej, rzeźba już po pierwszej nocy trafiłaby na złom, a zdobyte pieniądze zasiliły poranny fundusz alkoholowy. Może to symboliczne podziękowanie dla poetki, która na takich ulicach widziała nie tylko brud i wódkę, lecz także tęsknotę za miłością, świat prostych reguł oraz umiejętność cieszenia się chwilą?

Piosenka Osieckiej to nie jedyny muzyczny wątek na Kamiennej/Włókienniczej. Przez 14 lat mieszkał tu Marian Lichtman, jeden ze słynnych Trubadurów. Lichtmanowie sąsiadowali z rodziną Drzewieckich. Muzyk wspomina, jak zaglądał do wózka pchanego przez panią Drzewiecką. W wózku leżał Mirek, dziś znany polityk.

.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,1 (głosów: 1243)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Galeria

Kochankowie z ulicy Kamiennej
Kochankowie z ulicy Kamiennej
Kochankowie z ulicy Kamiennej

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter