Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Awangarda w pałacu

Autor wpisu: Marzena Wiśniak
Data publikacji: 29.11.2010
Okres historyczny: 1800-1914

Pałac zbudowany pod koniec XIX wieku dla Maurycego Poznańskiego i jego żony Sary od kilku miesięcy lśni odnowioną fasadą. Ta olbrzymia, neorenesansowa bryła, tak wspaniale odrestaurowana niemal szokuje blaskiem, odróżniającym budynek od masy okolicznych, zaniedbanych kamienic.

A jednocześnie pokazuje, jak mogłaby wyglądać Łódź, gdyby politycy zamiast snuć często nierealne wizje rozwoju miasta zajęli się systematycznym i konsekwentnym odnawianiem unikalnej łódzkiej architektury.

Pałac znajduje się o kilka kroków od mojego mieszkania, więc często wybieram tamtejszą kawiarnię na sobotnią lekturę prasy. Kto jednak spodziewa się „pałacowych” klimatów, może się zdziwić. Nie znajdzie się tutaj zakurzonych dywanów, bibelotów czy innych „atłasów i arrasów”. Można za to obejrzeć Salę Neoplastyczną, zaprojektowaną przez Władysława Strzemińskiego.

Gospodarzem pałacu jest Muzeum Sztuki, które uczyniło z obiektu – jak czytamy na stronie internetowej instytucji –  „przestrzeń realizacji intensywnego programu wystaw czasowych, projektów związanych z filmem eksperymentalnym, sztuką wideo i performance, a także działań warsztatowych i edukacyjnych”. Mieści się też tutaj jedna z najstarszych w Europie,  bardzo ciekawa kolekcja sztuki współczesnej. Swój charakter zawdzięcza ona przede wszystkim inicjatorowi jej stworzenia Władysławowi Strzemińskiemu, malarzowi i teoretykowi sztuki oraz założonej przez niego grupie a.r. (awangarda rzeczywista). Od dwóch lat kolekcja jest eksponowana w ms2, czyli w nowoczesnym gmachu usytuowanym na terenie Manufaktury, który również jest własnością Muzeum Sztuki.

Muzeum Sztuki ma swoją siedzibę w tym budynku od 1946 roku. Już wtedy zaczęto zmieniać rezydencjalno-mieszkalny charakter miejsca: z większości pomieszczeń usunięto sztukaterie i boazerie. Na szczęście w doskonałym stanie przetrwała klatka schodowa, znajdujący się tam witraż, marmurowe schody i piękna kuta balustrada, a na pierwszym piętrze zachowała się manierystyczna sala pokryta boazerią i sztukateriami. Obecna modernizacja, w przeciwieństwie do tej powojennej, jest prowadzona z zachowaniem szacunku dla historycznych wnętrz.

Myślę, że dawni właściciele pałacu – Maurycy i Sara – byliby zadowoleni widząc, czym stał się ich dom. Oboje byli bowiem miłośnikami sztuki: stworzyli sporą kolekcję malarstwa, uwielbiali muzykę i kochali teatr (przyczynili się nawet do powstania Polskiego Towarzystwa Teatralnego).

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1450)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!
Może zainteresują Cię jeszcze:

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Galeria

Awangarda w pałacu
Awangarda w pałacu

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter