Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

IDA HAENDEL

Autor wpisu: Patrycja Wiśniewska
Data publikacji: 01.12.2010

 

Ida Haendel światowej sławy polska skrzypaczka żydowskiego pochodzenia.

Była tak zwanym "cudownym dzieckiem". W trzecim roku życia grała zasłyszane melodie na skrzypcach. W 1935 była najmłodszym uczestnikiem I Konkursu skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Warszawie (zdobyła siódmą lokatę).

 

IDA HAENDEL - wybitna skrzypaczka, urodzona w rodzinie chełmskich Żydów w 1924 r. Laureatka I Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Warszawie w 1935 r. Od 1937 r. koncertowała na licznych scenach świata, współpracując z najsłynniejszymi orkiestrami i dyrygentami. Autorka licznych nagrań płytowych. W 1982 r. otrzymała nagrodę za mistrzowskie wykonanie koncertu Jeana Sibeliusa. Uhonorowana tytułem "Commander of the British Empire" (1991) i "Honorary Doctorate of the Royal College" (2000). 20 maja 2006 r. w Chełmie odbył się koncert Idy Haendel, zorganizowany z inicjatywy Stowarzyszenia "Miasteczko".

Źródło:

http://www.itchelm.pl/

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ida_Haendel

http://www.ruchmuzyczny.pl/PelnyArtykul.php?Id=151

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 949)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

IDA HAENDEL
IDA HAENDEL

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter