Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Gałczyński na wakacjach

Autor wpisu: Zofia Ratajska
Data publikacji: 09.01.2011

Konstanty Ildefons Gałczyński w jednym z wierszy pisał: „To leśniczówka Pranie nasze letnie mieszkanie”, sławiąc uroki tego miejsca. Do Prania w Nadleśnictwie Maskulińskim trafił w lipcu 1950 roku.

 

Od razu zachwycił się Mazurami, czego dowód stanowi m.in. pisana w tym samym roku Kronika olsztyńska. Należy ona do najbardziej znanych utworów tego niezmiennie popularnego i chętnie czytywanego poety.
 
„Miękko moim kędziorom
w twych zielonych szuwarach.
O jezioro, jezioro
Piękniejsze niż gitara!
(fragment części VI Kroniki olsztyńskiej)
 
Gałczyński urodził się w Warszawie w 1905 roku i jest jednym z nielicznych twórców, których jeszcze za życia otaczała aura niezwykłości. Tę legendę Gałczyński zawdzięcza stworzeniu fantastycznego, literackiego świata z księżycem i zaczarowaną dorożką na czele, w którym pod względem humoru króluje teatrzyk Zielona Gęś. Mimo epizodycznych związków z różnymi grupami literackimi (jak np. Kwadryga) był indywidualnością całkiem odrębną, osobną, kierującą się jedynie własną wyobraźnią. Koleje jego losu obejmowały życie przede wszystkim w Warszawie, kilka lat pracy w Wilnie, a także dłuższe pobyty w Berlinie i (w dzieciństwie) w Moskwie, wojnę spędził w obozie pracy, oflagu i obozie przejściowym – do Polski wrócił w 1946 roku. Związał się z pismem „Przekrój”, zaś po krytyce, jaka spotkała go na Zjeździe Literatów w 1950 roku , na którym potępiono jego „burżuazyjną poetykę”, schronił się wraz z żoną Natalią – muzą i bohaterką wielu wierszy – w Praniu.
 
Tutaj, mimo że przyjeżdżał na Mazury zaledwie przez trzy lata, czyli do śmierci w 1953 roku, stworzył swoje najbardziej dojrzałe dzieła m.in. poemat Wit Stwosz i cykl Pieśni. Dziś w leśniczówce, w muzeum poety zgromadzono bardzo wiele pamiątek po nim, a poezję Gałczyńskiego można połączyć z poznaniem okolicy: szlak jego ulubionych miejsc obejmuje wyspę Czapla na jeziorze Nidzkim, drogę leśną z Rucianego-Nidy do Prania, zatokę Szczupaczą, słynną z nenufarów i grążeli, zatokę Słoneczną, Krzyże, Karwicę, Spychowo, Wojnowo i inne okoliczne miejscowości i leśniczówki, okazałe drzewa, mniejsze jeziora i osady – słowem całe piękno mazurskich puszcz i jezior.
 

W leśniczówce Pranie istnieje nie tylko ekspozycja w muzeum, do niedawna prowadzonego przez córkę poety, Kirę Gałczyńską. Dom ten stał się miejscem wielu wydarzeń kulturalnych, koncertów, wieczorów poetyckich, żywym i licznie odwiedzanym ośrodkiem kultury.

 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1325)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Gałczyński na wakacjach
Gałczyński na wakacjach

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter