Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Nowy Wiśnicz. Cmentarz choleryczny

Autor wpisu: szkieletek
Data publikacji: 11.01.2011
Okres historyczny: 1800-1914

Cmentarz epidemiczny w Nowym Wiśniczu – pozostałości nekropolii, nad którą wznosi się kapliczka zwana latarnią umarłych.

Gdyby przeprowadzić linię prostą łączącą dziedzińce wiśnickiego zamku i dawnego klasztoru (przebudowanego na więzienie), mniej więcej w jej połowie znajdziemy niewielkie wzniesienie, kryjące pozostałości starego cmentarza dla ofiar „morowego powietrza”.
 
Pagórek ten od wieków służył jako miejsce pochówku dla ofiar zarazy. Do dziś wznosi się na nim latarnia umarłych – kapliczka słupowa, zaopatrzona w otwory, w których co noc płonął ogień.

Światło takiej latarni miało wskazywać drogę zbłąkanym wędrowcom i ostrzegać zdrowych przed wkraczaniem na teren zagrożony zarazą. Latarnie wznoszono więc przy traktach wiodących do klasztorów (przy których zwyczajowo znajdowały się szpitale), przy cmentarzach epidemicznych oraz przy bramach miast opanowanych przez „morowe powietrze”.
 
Latarnia miała także ułatwiać duszom zmarłych znalezienie drogi do nieba. Należy pamiętać, iż w przeszłości choroby zakaźne cechowały się gwałtownym przebiegiem. Niejednokrotnie zgon zarażonego następował po kilku godzinach. Bardzo często umierający nie miał możliwości pojednania się z Bogiem przed śmiercią (co według wierzeń skutkowało tym, iż trafiał on do czyśćca lub do piekła i stawał się „duszą niespokojną”). Chętnych do wyspowiadania się nie brakowało, trudno było jednak o odważnego duchownego, który wyszedłby do ludu, nie obawiając się choroby.
 
Światło latarni umarłych zapalano więc i żywym, i umarłym. Z czasem zaniechano jednak tego procederu, a ludność w okienkach kapliczek zaczęła umieszczać figury świętych.
 
Latarnia umarłych z Nowego Wiśnicza jest bardzo stara, występuje bowiem już na sztychu pochodzącym z 1655 roku oraz na późniejszych mapach.
 
Dziś prawie nikt nie pamięta o przeszłości tego miejsca, okoliczni mieszkańcy latem suszą tu wypraną bieliznę. W szczycie kapliczki stoi figurka Matki Boskiej z małym Jezusem. Codziennie jednak przez otwory latarni prześwieca słońce, wskazując umarłym drogę...

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1351)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Nowy Wiśnicz - cmentarz choleryczny
Nowy Wiśnicz - cmentarz choleryczny
Nowy Wiśnicz - cmentarz choleryczny
Nowy Wiśnicz - cmentarz choleryczny
Nowy Wiśnicz - cmentarz choleryczny
Nowy Wiśnicz - cmentarz choleryczny
Nowy Wiśnicz - cmentarz choleryczny
Nowy Wiśnicz - cmentarz choleryczny
Nowy Wiśnicz - cmentarz choleryczny

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter