Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi

Autor wpisu: Edyta Ruszkowska
Data publikacji: 14.01.2011
Okres historyczny: Oświecenie XVIII w.

Największe w Europie koło wodne, ponadstulenie obrabiarki, piec hutniczy – to tylko niektóre ciekawostki warte obejrzenia w Muzeum Zagłębia Staropolskiego.

 

Muzeum Zagłębia Staropolskiego mieści się w halach dawnej walcowni i pudlingarni z pierwszej połowy XIX wieku. Zakład, wybudowany w latach 1821–1841, znajduje się w Sielpi niedaleko Końskich. Budowę fabryki rozpoczęto z inicjatywy Stanisława Staszica. Do 1830 roku wykonano spiętrzenie rzeki Czarnej Koneckiej, płynącej w sąsiedztwie, następnie powstały budynki gospodarcze, osiedle robotnicze i szkoła. Stary zakład przetrwał wraz ze swym oryginalnym wyposażeniem technicznym. W czasie II wojny światowej Niemcy zniszczyli prawie wszystkie urządzenia z wyjątkiem jednego koła wodnego. Zerwano również żeliwną posadzkę oraz żeliwne ramy okienne. Drewniane bramy służyły jako tarcze strzelnicze. Po wojnie zakład był w bardzo złym stanie. Jego odbudowę rozpoczęto w 1956 roku. Placówka, jako oddział Muzeum Techniki, otrzymała nazwę Muzeum Zagłębia Staropolskiego. Można tu obejrzeć około trzydziestu maszyn z przełomu XVIII i XIX wieku. Wszystkie urządzenia są w bardzo dobrym stanie.

 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 898)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter