Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Zamek w Nowym Jasincu

Autor wpisu: MYSZA
Data publikacji: 19.01.2011
Okres historyczny: Średniowiecze V-XV w.

Nowy Jasiniec – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie bydgoskim, w gminie Koronowo, na północny wschód od Koronowa, na trasie do Serocka. Miejscowość otacza polodowcowy, pagórkowaty krajobraz.
 

 Na północ od wsi leży Jezioro Nowojasinieckie, z którego wypływa struga łącząca jeziora Świekatowskie z Jeziorem Koronowskim. Na wschodzie wsi znajduje się Jezioro Zamkowe, przez które przepływa struga Graniczna i wpływa do Jeziora Koronowskiego.


W średniowieczu Nowy Jasiniec pełnił funkcję granicznego grodu kasztelańskiego przy szlaku handlowym z Polski do Pomeranii. W XIV w. przejęty przez Krzyżaków, którzy przebudowali istniejący wcześniej zamek; podczas wojen z Zakonem został zniszczony, a następnie odbudowany w 1454 roku. Ponownie przebudowany w renesansie. W latach 1773-1846 zamek pełnił funkcję kościoła ewangelickiego; później popadł w ruinę.


W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego.


Ruiny średniowiecznego zamku położone są we wschodniej części wsi, nad Jeziorem Zamkowym, na porośniętym drzewami wzgórzu, przy którym rośnie zespół pomnikowych dębów, będących tematem prac litograficznych Leona Wyczółkowskiego. Obecnie na terenie zamku trwają prace budowlane.


 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1471)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter