Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Marusia

Autor wpisu: Marta Konarzewska
Data publikacji: 20.01.2011
Okres historyczny: 1800-1914

„Świat nie zapomni o mnie, lecz ona o mnie zapomni. Oto tragedia”.

 

Tak Jan Kasprowicz, słynny, wtedy już dojrzały w latach, poeta młodopolski mówił o młodziutkiej Marii. Nie była jeszcze jego żoną, nie była nawet narzeczoną. To działo się we Lwowie, w kawiarni. Jak wspomina sama Maria, Kasprowicz był wtedy żarliwy i patetyczny. „Nie umiem żartować z życiem – powiedział – a zwłaszcza z miłością. Przeżywam ją zawsze tragicznie. – Potem zwracając się nie wiadomo do kogo, wskazał na mnie i rzekł: – Wiecie, dlaczego tak ją kocham? Dlatego, że jest rzadkim, zadziwiającym stworzeniem, misternym narzędziem, bogatym tworzywem, z którego można jeszcze ulepić człowieka”.
 
Czy ona go kochała? – Tego była pewna.
 
„Coraz rzadziej zadaję sobie pytanie, czy kocham Janka, jak się kochać powinno, nie myśląc o sobie, bez zastrzeżeń. Możliwe, że nie dorosłam jeszcze do takiego uczucia, lecz wiem, że kocham go tak, jak nie kochałam jeszcze nigdy nikogo” – notowała w dzienniku.
 
Była od niego wiele młodsza, zapatrzona w jego siłę, w artystyczny geniusz. Zupełnie inna od jego poprzedniej żony – Dagny, tej słynnej femme fatale polskiego dekadentyzmu, która odeszła do Stanisława Przybyszewskiego.
 
Na początku ludzie otaczający Kasprowicza byli do Marii uprzedzeni jako do Rosjanki. Jednak już gdy ją po raz pierwszy przywiózł do Poronina, zachwyciła zakopiański świat artystów urokiem i słodyczą. „Nie istnieje dla mnie nic poza tobą, prócz ciebie – mówił jej wtedy Kasprowicz. – Jesteś moją duszą! Dla ciebie oddałbym wszystko, oddałbym życie w ofierze. Jestem gotów walczyć o Ciebie z całą Polską”.
 
Kiedy przyjechał do Petersburga się oświadczyć, nie najlepsze zrobił wrażenie. Maria była córką generała. Pochodziła więc z rodziny wymagającej, a poeta nie był ani stateczny, ani bogaty, ani elegancki. Przyjechał do Petersburga w kapeluszu o dużej fantazyjnej krezie i w zakopiańskiej pelerynie. „Eto rozbojnik, rozbojnik!” – krzyczała matka Marii. Ślub się jednak odbył, Maria zamieszkała w domu na Harendzie w Poroninie i weszła w artystyczne życie ówczesnej Polski. Zaprzyjaźniła się też głęboko z rodzinami góralskimi, pokochała polską kulturę, język i obyczaj.
 
Nazywano ją „panią Marusią”. Oprócz tego, że była muzą wielkiego poety, niesłabnącym źródłem inspiracji twórczej, była też jego powiernicą i najważniejszą adresatką jego poezji.
 
„Jest tylko jedna kobieta w Polsce, która rozumie prawdziwie moją poezję, to moja żona” – mawiał Kasprowicz.
 
Sama także pisała. Najwybitniejszym jej osiągnięciem jest niewątpliwie pięcioczęściowy Dziennik.
 
Ślad po sobie zostawiła Maria także na kartach dzieł innych twórców. Michał Choromański w swojej powieści Schodami w górę, schodami w dół opisał ją nieco złośliwie. Nieco inaczej wspomina ją Henryk Worcell w książce Wpisani w Giewont.
 
Jaka była? Narcystyczna. „Nie znam na świecie nic poza sobą” – notowała. Ale była też kochająca, wrażliwa, nierówna. „Słucham w napięciu głosów w sobie sprzecznych, gwałtownych, porywających mnie w przeróżne kierunki”.
 
O Kasprowiczu, wbrew temu, co mówił w uniesieniu we Lwowie, nie zapomniała. Troszczyła się o jego dorobek długo po śmierci, od 1950 roku była kustoszem w poświęconym mu muzeum.

Źródło:

Maria Kasprowiczowa, Dziennik, Warszawa 1958.

 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1322)

Komentarze (1):

Justinne, 25.11.2013
Do artykuły wkradł się straszny błąd: Dagny Juel nigdy nie była żoną Kasprowicza, tylko Przybyszewskiego ! Kacprowicz miał 3 żony, do Przybyszewskiego odeszła Maria (żona nr 2), matka dwóch jedynych córek poety.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Marusia

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter