Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Anna Zelenay. Poetka z Kłodzka

Autor wpisu: Paulina Korpyta, Anna Kościelna (uczennice Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1w Kłodzku), wpis powstał w ramach programu CEO Literacki Atlas Polski, oprac. Paulina Sygnatowicz
Data publikacji: 25.01.2011

Anna Zelenay, z domu Martynowicz, choć urodziła się 3 marca 1925 roku w Łucku na Wołyniu, to związała się przede wszystkim z Kłodzkiem. Nie tylko dlatego, że przez wiele lat tu mieszkała, lecz także z powodu swojej poezji, w której to miasto uwieczniła.

Młoda poetka znalazła się w Kłodzku wraz z rodzicami po II wojnie światowej. Państwo Martynowicze musieli wyjechać z Wołynia, początkowo zatrzymali się w Radomiu, gdzie ich córka zdała tzw. małą maturę, aby następnie przenieśli się na stałe do Kłodzka. Tutaj Zelenay ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego. Na studia polonistyczne wyjechała do Wrocławia. Powróciła do Kłodzka, aby z tym miastem związać swoje życie i twórczość. Pisała nie tylko wiersze (pierwszy tomik zatytułowany Zielona hemoglobina został wydany w 1962 roku), ale także opowiadania i dramaty. Przygotowywała adaptacje sceniczne, m.in. Porwania w Tiutiurlistanie Wojciecha Żukrowskiego, i tłumaczyła poezję rosyjską (jej ulubioną poetką była Anna Achmatowa). Znajdowała też czas na działalność w kłodzkim Klubie Inteligencji Twórczej, który zajmował się głównie rozwojem kultury w tym małym mieście. Wraz z Janem Kulką zainicjowała cykl imprez kulturalnych Kłodzka Wiosna Poetycka.
 
Przez niemal całe życie walczyła z gruźlicą płuc, wiele czasu spędzała w szpitalach. Zmarła 18 września 1970 roku po operacji w warszawskim szpitalu. Została pochowana na cmentarzu komunalnym w Kłodzku. Pięć lat później ukazał się je tomik Wiersze zebrane.

Źródło:

Zelenay Anna, Barometry na złą pogodę, Wrocław 1970.
Zelenay Anna, Biała krynica, Warszawa 1967.
Zelenay Anna, Dni darowane, Wrocław 1966.
Zelenay Anna, Ślad, Kłodzko 1990.
Zelenay Anna, Wiersze zebrane, Wrocław 1975.
Zelenay Anna, Zielona hemoglobina, Kłodzko 1962.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1186)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter