Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Legenda o pustelniku Gołonogu

Autor wpisu: oprac. Agnieszka Nowakowska
Data publikacji: 26.01.2011

Dawno, bardzo dawno temu (tak dawno, że nie wiadomo, czy ta historia wydarzyła się naprawdę) na zamku w Będzinie mieszkał Gniewomir Będa. Był to człowiek równie bogaty, co okrutny.

Gnębił i poniżał swoich poddanych tak bardzo, że niejeden raz rzucono na niego klątwy. Został srodze ukarany za swoją bezduszność – tego samego dnia zmarły jego ukochane dzieci i żona. Dumny pan bardzo przeżył to wydarzenie. Zaczęły gnębić go koszmary, śnili mu się ludzie, których skrzywdził. Gniewomir zrozumiał, że nadszedł czas pokuty za grzechy.

Wziął ze sobą trochę skarbów i boso, w najgorszym odzieniu zaczął szukać miejsca, gdzie mógłby przepraszać Boga i ludzi za swoje niegodziwości. Wdrapał się na skalistą skałę w pobliżu dzisiejszego Gołonoga i własnoręcznie wykuł w niej grotę i kamienne łoże. Wiódł typowe życie pustelnika – żywił się korzonkami znalezionymi w lesie, zawsze chodził boso, umartwiał się i modlił. Chętnie pomagał okolicznej ludności – codziennie schodził do osady położonej u stóp góry, hojnie rozdawał jałmużnę, sporządzał maści i napary z ziół. Jego przybycie zawsze poprzedzało trzykrotne pobrzękiwanie dzwoneczka. Mieszkańcy przyzwyczaili się do „swojego” pustelnika i nazwali go Gołonogiem.

Pewnego dnia dzwonek nie zadzwonił. Nie zadzwonił też kolejnego dnia. Zaniepokojeni ludzie razem z księdzem z Siewierza poszli sprawdzić, co się dzieje ze świętym mężem. Zastali śmiertelnie chorego pustelnika leżącego na kamiennym łożu. Gołonóg wyznał im wszystkim swoje grzechy i oddał księdzu resztę kosztowności, które wziął ze sobą, porzucając życie na zamku. Prosił, żeby wybudować za nie kaplicę na wzgórzu, które zaczęto nazywać Gołonogiem. Nazwa ta przetrwała i z czasem zaczęto nią określać pobliskie miasto. Obecnie Gołnóg jest dzielnicą Dąbrowy Górniczej.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1514)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanie



rejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter