Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Sentymentalna Maria Wirtemberska

Autor wpisu: wpis powstał w ramach programu CEO Literacki atlas Polski, oprac. Maja Rzeplińska
Data publikacji: 04.02.2011

W podziemiach sieniawskiego kościoła parafialnego, w krypcie rodu Czartoryskich, spoczywa Maria Wirtemberska, jedna z najbarwniejszych postaci doby sentymentalizmu.

 

Maria Anna z Czartoryskich księżna von Württemberg-Montbéliard urodziła się 15 marca 1768 roku. Wychowywała się w Warszawie w Pałacu Błękitnym, należącym do Czartoryskich. To tutaj gromadzili się najzdolniejsi pisarze i artyści. To stąd na cały kraj promieniował sentymentalizm – nowa moda literacka i nowy styl życia.
 
Gdy Maria skończyła 14 lat, Czartoryscy z powodu nieporozumień z królem przenieśli się do majątku w Puławach, i tu stworzyli ośrodek życia kulturalnego i politycznego. Młoda arystokratka wychowywała się więc w patriotycznym domu pełnym sztuki, odwiedzanym przez najważniejsze postacie epoki.
 
W 1784 roku Maria Anna wyszła z mąż za księcia Ludwika Wirtemberskiego, spokrewnionego z rodami panującymi w Niemczech i Rosji. Książę dowodził wojskami litewskimi w wojnie z Rosją w 1792 roku. Jednak już wcześniej dał się poznać jako wielce niesympatyczny człowiek, co więcej zdradził Rzeczpospolitą, spiskując z Rosją i Prusami.
 
Wybuchł skandal, po którym Maria odcięła się od męża. Wystąpiła o rozwód i, zgodnie ze zwyczajami epoki, razem z matką i siostrą zamknęła się w klasztorze, wkrótce jednak wyjechała do Wiednia. Kilka lat później książę zmarł, a w 1808 roku, w pełni już wolna, arystokratka przybyła do Warszawy, w której kwitło życie towarzyskie.
 
Nadal piękna, inteligenta i bogata Maria królowała na licznych balach. W pewnym momencie krążyły nawet plotki o jej romansie i planach małżeństwa z Tadeuszem Kościuszką.
 
Organizowała salon literacki, tzw. błękitne soboty, uczestniczyła w posiedzeniach Towarzystwa Iksów i pisała. W 1816 roku ukazała się "Malwina, czyli domyślność serca", pierwsza polska powieść psychologiczno-obyczajowa, o miłości młodej kobiety do dwóch braci sobowtórów. Tekst doskonale wpisywał się w ówczesne mody, a jednocześnie dbał o zachowanie języka, ponieważ w tym czasie polskie szlachcianki i arystokratki, często mówiły, pisały i czytały jedynie po francusku. " Malwina" udowodniała, że romans napisany w ojczystym języku w niczym nie ustępuje romańskiemu.
 
W 1837 roku Wirtemberska zamieszkała na stałe w Paryżu w domu brata, właściciela Hotelu Lambert, księcia Adama Jerzego Czartoryskiego. Zmarła 21 października 1854 roku w stolicy Francji, a jej prochy zostały sprowadzone do rodzinnego grobowca w Sieniawie.

 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1022)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter